Bijlage A Danckart Jans/., eon tra de slede van Reymerzwale Upten voorseide dach, soe compareerde (verscheen) voorden voorseide hove mr. Heynryck Claysz. als procureur van Danckaert Jansz. ende dede bi j monde van zijnen advocaet repliceren uptie antwoirdcn bijden stede van Reymerzwale up sijnen eysch gedaen. Zeggende dal wel waer is dat een Adriaen Jansz. zijnde in rechte geroepen ghebeden heeft den voirseide Dancka ert die een voirsprake woordvoerder, pleitbezorger) es dat hij zijn woirden houden wilde ende zijn gecommen ten dage dienende voirden gerechte. Ende alzoe lange alsmen recht dcde. zoe en worde die saicke niet upgeroepen. maer als partijen gescheyden waeren /.oe hebben scepe- nen mit beslotene deure inden earner partijen ongehoirl vonnisse gegeven, 't welck hoerende Adriaen voorseid badl den voorseide Danckaert dat hij vernemen soude wat van die saicke was, als hij dede ende in dat doende ende wetende dat 't zelve niet rechlelicken en geschiede, heeft daer of geappelleert ende ontkent eenige injurie (belediging) den gerechte geseyt te hebben. Seyde voort dat zekere jaeren geleden Danckaert cofte (kocht) een huys tegens Willem Wil- lemsz. Ende naer doode van Willem zoe was queslie van die coop. Ende Danckaert up een lijl zijnde in een gelach mitten scepenen van Reymerzwale zoe zijn de voorseide Danckaert ende de weduwe van Willem overcommen ende verleet (erkende) de zelve Danckaert voor scepenen zekere scult brieve ter cause van dien coop. Hier naer zoe es gebuert dal 't zelve huys den voor seide Danckaert off gewonnen (verkregen) was zoe dal hij naer rechte ongehouden was vanden coop. Nochtans het beliefde de weduwe den zeiven Danckaert in rechte te bctrecken daer hij him gedefendeert heeft zeggende dat hij die brieven gegeven hadde in een gelach ende daer inne misleyt was. want 't huys him naeder handt off gewonnen was ende dal hij daer ommc on gehouden was. an welcke woirden dc zelve Danckaert oick geen injurien geseyt en heelt. Ende ontkenne daeromme die fayten bij die van Reymerzwale voorlgestelt ende persevereerde (vol hardde) bij zijne eysch ende conclusie aldair genomen ende seyden daeromme dat de voorseide van Reymerzwale geweygert sal wesen die provisie van openinge (bekendmaking) van execu- cie hij hunluyden versocht. Ende Anthonis Jansz. als procureur van die van Reymerzwale voir haerluyden duplicke deden seggen dal zij persevereren bij hoerluyden antwoirden ende de con clusie aldaer genomen, ende dat zij hebben zullen die openinge bij hunluyden versocht. Al ge- hoirt [zijn bijden voorseide hove de voorseide partijen bevonden ende gewijst in fayte contrarie ende geappoincliert dat zij scrijven ende daer van luiere scryftueren overbrengen zullen te xiiib dagen. Ende ontseyl 'l hof die van Reymerzwale die openinge van execucie bij hunluyden ver socht ten eynde vanden saicke. Actum ut supra (Gedaan als boven 19februari 1500).] Bron: Algemeen Rijksarchief (ara) Den Haag, Hof van Holland, inventarisnummer 1794, 19 februari 1500. Bijlage B Danckerl Jansz. contra de stede van Reymerswale Upten voorseide dach, soe compareerde voirden voorseide hove Anthonis Jansz. als procureur vanden stede ende gerechte van Reymerswale, ende dcde bij monde van zijnen advocaet upten eysch gedaen bij Danckaert Jansz. antwoirden ende zeggen als dat zekere tijt geleden die voir seide eysscher als die vanden gerechte der voorseide stede van Reymerswale sittende waeren in eenre gespannen vicrschaere willende occuperen in rechten als procureur geseyt heeft openba- erlicken als dat een zekeren brief besegelt bij scepenen van Reymerswale voir die weduwe van wijlen Willem Willemsz. besegeit soude hebben gewest in een droncken gelach, daer mede die zelve weduwe bedrogen ende misleet soude hebben geweest, zeggende dat die zelve bricff val- schelick bedrogen was, daer mede met meer andere injuriose woirden ter cause van desen, al zoe hij dese iniuriose woirden openbaerlicken in rechten sprekende was upten eere ende sege- linge vanden scepenen dienende, zoe is hij gecorrigiert geweest tol vermaennisse (maning) vanden scout van Reymerswale ende geeondempneerl (veroordeeld) geweest bij scepenen in den hoichsten boeten ende voort tot prouffijte vanden stadt tymmeringe in xM steens ende dit al 18

Archief | 2000 | | pagina 28