stralen in Spa nog uit rivierkeien en de wegen naar de bronnen waren moeilijk begaanbaar; in de tijd erna werden de straten geplaveid en kwamen er comforta beler wegen. In 1762 verscheen het eerste casino in het centrum van Spa, La Redoute gehe ten, met een speelzaal, biljartzaal en balzaal. Vier jaar later werd de Waux Hall opgericht, een zelfde soort uitgaanscentrum. De eerste badinrichting in Spa werd in 1764 opgericht door apotheker Briart, in de buurt van de Tonneletbron. Later kwamen er ook modderbaden. Spa kende in die tijd gouden jaren. Met de Franse Revolutie kwam de terug slag, lot Willem van Oranje, die lange tijd in Spa verbleef, er weer het belang rijkste kuuroord van de wereld van wilde maken. Hij zorgde ervoor dat om streeks 1819 een nieuw gebouw met zuilen werd opgetrokken bij de pouhon Pierre-le-Grand. Nieuwe ontwikkelingen volgden en tot 1872 ging het weer goed met hel kuuroord. In 1872 echter werd het verbod op kansspelen in het openbaar uitgevaardigd, wat een zware slag betekende. Daarbij kwam de vooruitgang van de geneeskunde, die het mogelijk maakte medicijnen op basis van ijzer te produ ceren, waardoor men geleidelijk van de waterkuren afstapte. Toch is juist Spa lang een trekpleister gebleven voor een aristocratisch en kosmopolitisch publiek. Na de Tweede Wereldoorlog zijn verscheidene grote hotels sociale kuurinrich- tingen geworden. Het kuurwezen richtte zich vanaf die tijd op een nieuw doel: het verschaffen van verblijf en medisch toezicht bij bad- en drinkkuren voor so ciaal verzekerden. Toen in de jaren zeventig bezuinigingen in de sociale zeker heid werden aangewend, nam de belangstelling, voor de kuuroorden weer af. Heden ten dage wandelen nog veel toeristen in het Pare de Sept Heures en en bewonderen, vandaaruit verder lopend, de prachtige catalpa's. In hel badhuis Les Thermes de Spa worden nu verwenkuren georganiseerd die overeenkomen met de dagen op onze beautyfarms. De sfeer van vroeger tijden wordt opgeroepen 93

Archief | 2001 | | pagina 103