Heeren goed geleide, soodat selfs geen schaduwe van onheil ons bejegent is. Dit Spa, om er iets van te zeggen, is een groot, en na dezer landen wijze redelijk net dorp, gelegen in het bosch van Ardenne, op een vlacke grond tusschen de heuve len in, ten noorden met een steil gebergte. Het is onderhoorig aan den prins van Luijk, is voorzien met een parochiekerk, die van de eene zijde met 16 trappen be- zogl word, en met een capuijchinen kerk en klooster, welke egter lot algemene dienst is, en waarin des sondags avonds van vijf tot ses uuren door den pater guardiaan gepredikt word. De inwoonders van deze plaats zijn weinig, en ge ringe menschen, zijnde de helft wel burgers uijt Luijk die hier des somers tol ge rief der vreemdelingen komen en dan wederom met het eijndigen van het saij- zoen vertrecken. Dog daar deze plaats het allermeest door befaamt is zijn hare fonteinen, waarvan in het vervolg. We addressseerden ons dan ten eersten in den Grooten Monarch-1, bij den hospes Van Domen, waaraan door monsieur Ponthal gerecommandeert waren. We accor deerden dan met onzen hospes, om naar gewoonte voor ijder perzoon des mid dags om te eten te betalen drie permissie schellingen, en des avonds twee, en voor ijdere bediende twee schellingen, den geheelen dag. We huurden ook drie kamers af, voor 17'A schelling ijder kamer 's weeks, waaronder dan het slapen der bediende gerekent wierd. D' heer Egbert van Visvliet met zijn vrouw die zig hier onthielden, quamen ons verwelkommen. We vernamen dat zich hier vele vreemdelingen ophielden onder anderen d" heer mevrouw de Meij van Am sterdam, benevens een Hoogduits heer mevrou. die onse disgenooten. als in ons logijs mede gelogeert, zijn zouden. Na de avondmaaltijd wandelde we Spa eens door en gaven ons tijdig ter ruste, na afsmeeking van des Heeren goede be waring in dit land onzer vreemdelingenschappen. sondag den 8 julij Des morgens stonden we tijdig op, en zogten ons deezen dag tot het gebruijk der wateren te bereijden, door eenige medecinen, tot dit einde uit Middelburg mede- gebragt. Ten elf uuren begaven we ons na de fontein de Pouhon soo om de wate ren eens te proeven, als om de fontein te bezigtigen. Het water quarn ons zeer smakelijk voor en regt verfrissend, en van de fontein zelve hebbe dit volgende aan te teekenen: deze fontein is gelegen in het midden van Spa, en met fraaij steenwerk opgehaell, door de gunst van den prins en bisschop van Luijk. onder wien dit hoord. Dit opschrift staat er boven: Sanitati Sacrum dat is: aan de gezondheid toegewijd. noch staan er deeze verzen opgesneden, die het gebruijk van dit water aanwijzen: Obstructum reserat, durum Lerit humida siccat, debile, fortificat, si tarnen arte bibis dat is: verstoptheit, hardigheid, een zwak en vocht gestel geneest deez' waterbron, helpt veelen van hun quel. 108

Archief | 2001 | | pagina 118