at", en hielden voor het overige den gantschen dag hel huijs, wijl de overmaat van hitte die nu meer dant tevooren heerste ons belette eenige aangenaame wandelin gen te doen. woensdag den 1 augustus Het weer nu vrij koelder en lugter dan den voorigen dag zijnde, reden we als vooren na de fontein. Daar zijnde had zeker Engels milord hel plaijzier, om ten behoeven van een oud man die daaglijks hier met zijn fluijtie quam spelen, en wien hij alvorens eens met zich had doen dansen, een inzaameling te doen van eenige penningen, dat op een aardige wijze toeging en veel lachens veroorzaakte. Tegen den avond deden we een aangename wandeling na den meergemelden hof, daar we door ~t gezicht en gehoor van der papen bijgeloovigheden, aanleiding kregen, soo om ons groot voorregt in het genot van onzen suijveren godsdienst te wardeeren, als om met veel innige zielsmerte te beklagen den deerniswaardigen toestand van ons Hervormt christendom, blijkbaar ten deele in soo veele naamchristenen en uitwendige belijders, die de naam hebben dat ze leven, en dood zijn. ten deele in de dorde doodige werkzaamheden, geduurige tekortko mingen werelts gelijkvormigheden van "s Heeren volk. en eindelijk in soo veele onnutte, onbetamelijke, heerschende aanwassende broedertwisten. Hierop spoede ons na huijs met dankzegging aan den Heere voor het goede dezes daags. donderdag den 2 augustus Het weer was wederom seer handzaam en regt verkwickelijk, dies we vroegtijdig met dankbaarheit voor ?s Heeren aanhoudende goedhcil ons na de bronnen bega ven. Het overige van den voormiddag bragten we door in gezelschap van m. Mil ling, Engels predikant in *s Hage en de namiddag besteden we met het betalen van eenige gekogte goederen, en de gewoone wandeling na den thuijn der capui- chinen. Den pater guardiaan predikte op het feest van den heilige Franciscus, en verhaalde aan zijne toehoorderen van deze sanct vele belachenswaardige en on gelooflijke dingen. Het ergerlijkste bij dit alles was dal we aan de kerkdeur aan geplakt vonden zekere bekentmaking dat den heilige Franciscus uit de mond van Maria en haar zoon Jesus ontfangen had het regt tol een volkomene vergeving der zonden, niet alleen voor de zielen in het vagevier, maar ook voor die alle welke nog leven, en met behoorlijk leetwezen op hunne wijze ter misse komen het sacrament genieten. Een verfoeielijke leer, die Jehova op het meeste onteert. en dat wat Hem toekomt aan 't schepzel gegeven word. vrijdag den 3 augustus We reden wederom vroeg na de fontein en begonnen na onze terugkomst alles gereet te maaken lot ons aanstaande vertrek, in welkers vooruijtgezigt wij elkan der soo veel mogelijk was bemoedigde. 123

Archief | 2001 | | pagina 133