tig schriftelijk contact met Middelburgers was en ook medicijnen door Zeeuwse artsen waren meege geven. wordt deze arts waarschijnlijk bedoeld met Coquelet (A.A. Fokker. Levensberichten van Zeeuwsche medici. Middelburg 1901). 30. Ons woord 'bron' is ontstaan door metathesis uit hel woord "born". 'Borneren* gebruikte men voor het bruisend maken van een drank door hel toevoegen van bronwater. 31Mei Qaar moet het dorp Sart bedoeld zijn. 32. 'Dorde doodige' zal ongeveer betekenen: 'geestdodende', 'alledaagse'. 33. Met Ohne wordt Olne bedoeld. 34. De plaats Ruijlie is onvindbaar op de kaart van België. Hel kan niet staan voor Retie. Daar heeft geen verandering van godsdienst plaatsgevonden in de achttiende eeuw. In Zwitserland zijn minstens negen plaatsen waarvan de naam lijkt op Ruijlie, zoals Reute, Reuti, Rülhi en Rüolie. In geen enkele daarvan heel t rond 1730 een overgang naar het protestantse geloof plaatsgevonden (Slaalsarchiv des Kantons Zurich, Zurich). 35. De afstand van Limbourg tot 'Daalem' wordt in een kwartier afgelegd. De plaats ligt in hel dal van de berg waar Limbourg op ligt. zodat alleen bedoeld kan zijn de plaats Baelen. Tussen Baclen en Limbourg stroomt het riviertje de Vesdre. waar al in de vijftiende eeuw een stenen brug lag. de Pont d'Hcrcule. Bij deze brug bevond zich in 1736 de herberg L'Aigle noir of In den zwanen Arend. In 1670 wordt de herberg voor de eerste maal in de archieven genoemd (A. Buchet. 'Les auberges a Limbourg en 1731*. In: Bulletin des Archives verviétoises 1953-1966) t. ut, 186-188). 36. De Dragon d'Or is het hotel Zum goldenen Drachen. gelegen aan de Komphausbadstrasse 7/9. Oorspronkelijk was er de herberg aan de Hauptmann, nummer 6. maar sinds Aken eind zeventiende eeuw steeds meer als kuuroord in trek kwam. ontwikkelde de Komphausbadstrasse zich als centrum voor luxueuze hotels. In 1696-1697 werd de herberg op nummer 6 (Sint-Martin) zo verbouwd dat de ingang van hel nieuwe hotel aan de Komphausbadstrasse kwam te liggen. Eerst kreeg de nieuwbouw de naam Zum Pfalzischen Hof. later Zum goldenen Drachen. Het hotel bleef lol ongeveer 1900 be staan (W. Hofmann. "Die stadtebauliche Enlwicklung der Badebezirke in Aachen und Burtscheid 1656-1950'. In: Das al te Aachen, seine Zerstörung und sein Wiederaujbau. Aachen 1953. 189 e. v.). 37. Met de "fontein* wordt waarschijnlijk de openbare "Trinkbrunnen" bedoeld, die dichtbij hel ho tel Zum goldenen Drachen lag. Daar lagen namelijk met bomen omzoomde wandelpaden en een plein (idem. 191). 38. Soissons is een stad in Frankrijk aan de Aisne. In 1557 kwam Soissons aan de prinsen van Condé, maar in 1734 verviel de stad aan de Kroon. In 1728 is te Soissons een congres gehouden waar algevaardigden van de Europese mogendheden een oplossing zochten 'voor allerlei moeilijkheden' (K. ter Laan, Woordenboek van de Nederlandse Geschiedenis. 's-Gravenhage 1939). 39. Sassijramen zijn ramen die door houten roeden in vakken verdeeld zijn. 40. 'Slaljes(n)' zal komen van 'stage', 'stadie*, 'staatje', wat etage of verhoging betekent. 41. Het 'Keijzers Bad" in de binnenstad was het badhuis waar Karei de Grote gewoonlijk met 'zij nen Adel en grote Amptenaars' placht te baden. Het water was er zo heet dat men het twaalf uur moest laten koelen voor het gebruikt kon worden. ('Staal van Westphalen'. In: Tegenwoordige Staal van alle VolkerenDeel vin. Amsterdam 1736. 552). 42. De "Drei Mohren' lag aan de Büchcl, ongeveer naast de herberg 'Feite Henne*. waar de naal- denmakerij dus waarschijnlijk naast stond. 43. Met de predikant van de Pul-Uitrecht wordt Aegidius van der Putt bedoeld, die sinds 1708 zijn standplaats in Utrecht had. 44. De naam van het dorp Boussel (Porcetum. Borset wordt gebruikt voor wat nu een stadsdeel in Aken is. Burtscheid. Burtscheid is nog steeds een belangrijk kuuroord. 45. De kerk in het 'graafschap Withcm" die de auteur vermeldt in 1736, moet de kerk zijn die ge bouwd is in de periode 1729-1733 naar een ontwerp van architect Johann Conrad Schlaum. Deze kerk lag ongeveer honderd meter van de weg die hel gezelschap gereden heeft. Het is nu een be schermd monument (Rijksdienst voorde Monumentenzorg. Beschermd(e) monument(en) opgenomen in liet register ingevolge artikel 6 van de Monumentenwet 9<S'<S' 46. Richting Gulpen zal het gezelschap hel riviertje De Geulle gepasseerd hebben, waaraan de her berg La Couronne lag. Het pand bestaat nog en heel nu café-brasserie De Kroon, gelegen aan de hui dige Markt I (met hartelijke dank voor deze inlichting aan de heer W. Mengelers, afdeling facilitaire zaken gemeente Gulpen-Willem). 47. Over hel bestaan van een herberg De Zwaan zijn in de beschikbare bronnen geen gegevens ge vonden. Wel waren er twee huizen De Swaen, in 1778 op de Markt en in 1760 in de Boschstraat. Daar het gezelschap zijn intrek neemt op de 'groote Marei', zal misschien het eerste huis - dat niet meer bestaat - ooit een herberg zijn geweest (met veel dank aan C. Andreas van hel gemeentearchief in Maastricht). 48. 8 en 9 augustus komt de naam 'Fiele' voor. 10 augustus 'Tiele'. Op 11 augustus wordt twee- 135

Archief | 2001 | | pagina 145