Gebiedsbeschruving De delta wordt gevormd door de delta's - eigenlijk estuaria - van de rivieren de Rijn. Maas en Schelde. In dit artikel verstaan wij onder de delta: de (voormalige) eilanden, in het noorden begrensd door de Nieuwe Waterweg, de Nieuwe Maas. de Noord en de Beneden-Merwede. In het oosten vormen de Nieuwe Merwede, hel Hollands Diep. het Volkerak en het Schelde-Rijnkanaal de grens. De afschei ding in het zuiden loopt langs de Nederlands-Belgische grens. Dit is niet alleen de grens tussen twee landen, maar ook. op enkele stukken zandgrond na, de over gang naar de hogere Vlaamse zandgronden. Ruim 2000 voor Chr. bevond zich op de plaats van de huidige delta een uitgestrekt waddenlandschap met talrijke kre ken. Tussen de hoge strandwallen en de zandgronden van Brabant en Vlaanderen ontstonden op diverse plaatsen uitgestrekte rietmoerassen waarop veenvorming begon. Rond 300 voor Chr. volgde een periode van transgressie (Duinkerke 0, waarbij via de kieken een pakket zeeklei werd afgezet. Zo'n zeshonderd jaar la ter volgde een nieuwe transgressie (Duinkerke n). waarbij strandwallen werden weggeslagen en kreken diep uitschuurden. Daarna verlandden de kreken. Zij ble ven uiteindelijk als kreekruggen uitsteken boven het ingeklonken klei-op-veen gebied. Dit zeekleigebied is tegenwoordig in hoofdzaak als agrarisch cultuur landschap in gebruik. Hel Eiland van Dordrecht omvat de vroegere gemeenten Dordrecht en Dubbel dam; het beslaat zo'n 7100 hectare. Naast het stedelijke gebied van Dordrecht, bestaat het vooral uit land waar op de lichte rivierklei akkerbouw plaatsvindt. Het buitendijkse gebied is tamelijk groot en wordt voornamelijk gevormd dooi de Dordtse en Sliedrechlse Biesbosch. IJsselmonde, het zeekleigebied direct ten zuiden van Rotterdam, dient, naast uitbreidingsgebied voor woningbouw, vooral als akkerbouw-, haven- en indus triegebied. Hieronder worden om pragmatische redenen ook de Maasvlakte en het Rijnmondgebied (vroeger bekend als het eiland Rozenburg) gerekend. Het geheel beslaat ongeveer 10.000 hectare. Het buitendijkse gebied langs de Oude Maas en de Noord vormen de belangrijkste natuurgebieden. Er zijn nog enkele kreekresten aanwezig, zoals de De vel. Voorne-Putten bestaal grotendeels uit jonge zeekleigronden en is circa 15.740 hectare groot. Dit voormalige eiland wordt doorsneden door het Voorns Kanaal: van Maasvlakte en Rijnmond is het gescheiden door het Hartelkanaal en de Brielse Maas. Het duingebied strekt zich uit van de Kruiningergors tot aan de Quackgors langs het Haringvliet. In het agrarische cultuurland liggen verspreid enige kreekrestanten, zoals de Waal bij Rockanje, de Holle Mare, de Welviiel en de Vierambachtsboezem. De Hoekse Waard is een zeekleigebied van circa 25.000 hectare. Het Oude land van Strijen is, samen met de buitendijkse gebieden langs de Oude Maas, het Haringvliet, het Hollands Diep en het Spui, het belangrijkste natuurgebied. Daar naast bevinden zich er ook nog enkele kreken, zoals het Groote Gal. Goeree-Overflakkee. met een oppervlakte van circa 22.000 hectare, bestaat voornamelijk uit akkerbouwgebied. De belangrijkste natuurwaarden bevinden zich in de buitendijkse gebieden rondom het eiland op de drooggevallen en in middels begroeide Slikken van Flakkee.' Andere belangrijke natuurgebieden zijn de Scheelhoek en De Kwade Hoek. Het duingebied omvat onder meer de Mid del- en Oostduinen en de geïsoleerd geraakte Westduinen. In het akkerbouwge- 141

Archief | 2001 | | pagina 151