bied liggen her en der nog kleine kreken, zoals het Groote Gat en het Paardengat. Tussen de Westduinen en Ouddorp bevindt zich een uitgebreid zandwallengebied met veel kleine akkers en poelen. In de omgeving van Stellendam zijn recent enige recreatiebossen aangeplant. Schouwen-Duiveland beslaat een totale oppervlakte van 29.198 hectare. In het noordwesten ligt een uitgestrekt duingebied, het grootste van Zeeland. Het ove rige gedeelte van het eiland is als agrarisch cultuurlandschap in gebruik en be staat voornamelijk uit akkers. In het duingebied bevinden zich recreatiebossen met zowel naaldhout als loofbomen. Rond de kreekrestanten bij de Schelphoek en Ouwerkerk zijn in de jaren vijftig van de vorige eeuw recreatiebossen aange plant. Ten zuiden van Oosterland ligt een moerasgebied. De Maire. Langs de dij ken aan de Oosterschelde en het Grevelingenmeer zijn diverse inlagen, zoals dc Galgepolder, het Dijkwater. de Wevers- en Flaauwersinlaag en de Koudekerk- sche Inlaag. In 1964 werd Schouwen-Duiveland via de Grevelingendam verbon den met Goeree-Overflakkee. De Brouwersdam. die de westelijke verbinding legde naar Goeree-Overflakkee, kwam in 1971 gereed. Sint Philipsland heeft een oppervlakte van 1250 hectare. De Bruintjeskreek in het centrum is een belangrijk natuurgebied. Aan de noordzijde liggen binnendijks het Bosje van Klompe en de Eendenkooi; buitendijks strekken schorren zich uit tot aan Sluis. Sint Philipsland is door de Slaak en het Schelde-Rijnkanaal ge scheiden van Noord-Brabant. De Philipsdam, met de Krammers lui zen, verbindt het eiland halverwege met de Grevelingendam. In het zuiden bestaat door de Krabbenkreekdam een verbinding met Tholen. Tholen beslaat een oppervlakte van 11.263 hectare. Er zijn bijna geen natuur gebieden, met uitzondering van enkele kleine weeltjes, zoals het Diepe Gal en de Geulsche Weel. Het natuurreservaat De Pluimpot, ten zuiden van Sint-Maartens dijk, is een afgedamde kreek. Noord-Beveland is vaak geïnundeerd geweest. De oppervlakte van hel eiland is 10.012 hectare. De belangrijkste natuurgebieden zijn de inlagen langs dc noordrand, de als recreatiebossen aangeplante Schotsman en de Goudplaat. De Paardenkreek in hel midden van het eiland bevat behalve de kreek ook een recre- atiebos. De oppervlakte van Zuid-Beveland bedraagt ruim 37.500 hectare. Reeds in 1867 verbond de Kreekrakdam dit eiland in het oosten met Noord-Brabant. Het Kanaal door Zuid-Beveland tussen Wemeldinge cn Hansweert. geopend in 1866, is een barrière op de oost-west-as: recent, in 1975, is de Schelde-Rijnverbinding in het uiterste oosten gereedgekomen. Dc natuurgebieden zijn gelegen in en om de voormalige kreken en in het langs het Veerse Meer aangelegde recreatieterrein De Piet. De Yerseke Moer bestaat uit een complex van kleinschalige graslanden met veel reliëf en een hoge grondwaterstand. Dc dijken in de Zak van Zuid-Be veland zijn veelal omgevormd tot bloemdijken. In 1871 verbond een dam over het verzande Sloe Walcheren met Zuid-Beve land. Door de sluiting van het Veerse Gat in 1961 werd een verbinding gelegd met Noord-Beveland. Het Kanaal door Walcheren - van Veere, via Middelburg naar Vlissingen - vormt een barrière op de oost-west-as. De oppervlakte van Walcheren bedraagt circa 21.000 hectare. De belangrijkste natuurgebieden zijn de duinen, die Walcheren vanaf de zeezijde omvatten. Van Domburg tot Vrou wenpolder strekt zich achter de duinen een breed binnenduin uit; de Manteling. De kreken bij Westkapelle. Veere en Ritthem. die door de inundatie in 1944 zijn 142

Archief | 2001 | | pagina 152