Afb. 2. Veldmuis. ontstaan, vormen nu eveneens, met de aangeplante bosgebieden, de belangrijke natuurgebieden. Zeeuwsch-V1 aanderen vormt de overgang van de delta naar hel zuidelijk gele gen Belgisch Vlaanderen. Ooit liepen diepe kreken tot ver in het oplopende ach terland. Hoewel het gebied, geheel dan wel gedeeltelijk, overspoeld werd, ont wikkelden zich in Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal kernen. Het gebied van Cadzand en Zuidzande vormde één gebied ten noorden van een nog diep afwate rend Zwin. Lang bleef ten oosten van Breskens nog een brede kreek bestaan, met Biervliet op de westoever. Axel en omstreken waren lang een eiland. De Braak man was tot de afdamming in 1952 de laatste open kreek naar de Westerschelde. Hel Kanaal van Gent naar Terneuzen vormt een belangrijk obstakel in de oost west-as. De oppervlakte van dit voormalige eilandenrijk beslaat 87.715 hectare en bestaat uit driehonderd polders. Belangrijke natuurgebieden zijn het Verdron ken Land van Saeftinge en de Braakman. Verder vormen de vele kreekrestanten met de begeleidende begroeiing van riet waardevolle gebieden, evenals de recent in het zuidwesten aangelegde recreatiebossen. Ook de vele dijken die alle polders begrenzen, vormen een belangrijk ecologisch netwerk voor veel soorten planten en dieren. Naast de bekende, grote, gedeeltelijk voormalige eilanden zijn in de delta een groot aantal kleine eilandjes aanwezig. Deze zijn vooral te vinden in de Greve lingen, het Veerse Meer en het Haringvliet. Zij zijn ontstaan na de afsluiting van deze voormalige zeearmen. Het Haringvliet en hel Hollands Diep (beide zoel) en de Grevelingen (zout) hebben tegenwoordig een constant waterpeil. Het Kram mer-Volkerak is inmiddels ook grotendeels zoet en heeft een zeer gering getij - 143

Archief | 2001 | | pagina 153