Braakballen van de kerkuil en de bosuil zijn hel meest geschikt om het voorko men van een groot aantal soorten kleine zoogdieren vast te stellen. De kerkuil heeft een gevarieerd menu, waardoor in relatief weinig braakballen veel soorten kleine zoogdieren kunnen worden gevonden. Dit geldt ook voor de bosuil: deze soort eet, naast woelmuizen en afhankelijk van de locatie, wel degelijk grote hoe veelheden spitsmuizen. In een partij van vijftig braakballen van de kerkuil zijn vrij eenvoudig ten minste tien soorten kleine zoogdieren aan te treffen. Het sta- pelvoedsel van de kerkuil bestaat zowel uit de gewone als de tweekleurige bos- spitsmuis (afhankelijk van de vindplaats), de huisspitsmuis, de veldmuis en soms de aardmuis. Geregeld bevatten de braakballen schedclresten van de bosmuis en de huismuis, minder vaak die van de dwergspitsmuis, de rosse woelmuis en de dwergmuis, een enkele keer die van de waterspitsmuis. Prooiresten van woelrat ten en bruine ratten zijn over een aantal braakballen verdeeld: daardoor zijn zij in aantal betrekkelijk gering aanwezig, hoewel het volume redelijk groot is. In de delta is de kans groot om de noordse woelmuis en de ondergrondse woelmuis aan te treffen. Braakbalonderzoek van de kerkuil, bosuil en ransuil levert aldus belangrijke informatie op over de verspreiding van kleine zoogdiersoorten in de delta (Mostert 1993). Vondsten en waarnemingen In tegenstelling tot de valvangsten en braakbalanalyses hebben vondsten en waarnemingen steeds een toevallig karakter. Vondsten van verkeersslachtoffers betreffen voornamelijk de muskusrat en de bruine rat." Naast de gegevens van braakbalanalyses en onderzoek met inloopvallen zijn in dit onderzoek ook nog enkele andere bronnen gebruikt. Zo is voor het Zuid-Hollandse deel van de delta dankbaar gebruikgemaakt van gegevens die muskusrattenvangers in Zuid-Hol- land hebben aangeleverd. Deze informatie heeft vooral betrekking op zichtwaar- nemingen, vangsten en sporen van de woelrat, bcverrat, muskusrat en bruine rat, soorten waarvan het bijzonder moeilijk is op andere wijze informatie te verzame len. Hierdoor is het aantal waarnemingen voor deze soorten in het Zuid-Hol landse deel sterk oververtegenwoordigd ten opzichte van het Zeeuwse deel. Wel hebben de schippers van Staatsbosbeheer, regio Delta, die belast zijn met de be strijding van de bruine rat op de eilandjes van het Grevelingenmeer en het Veerse Meer, informatie verschaft over het voorkomen van deze soort. Kaartmateriaal Het kaartmateriaal van de delta is vervaardigd met het programma Dotmap." De plaatsen waar is gevangen, slaan op kaart 1 aangegeven met een kleine cirkel; het aantal gebruikte vallen is niet weergegeven. Aan de kaarten met braakbalgegevens van de verschillende predatoren is een aantal bewerkingen voorafgegaan. In eerste instantie zijn de braakbalparlijen die in verschillende jaren van eenzelfde predator binnen een kilometerhok werden gevonden, bijeengenomen. De totale aantallen binnen één kilometerhok werden vervolgens ingedeeld in zes categorieën: 1-10. 11-50. 51-150, 151-500. 149

Archief | 2001 | | pagina 159