aantal kilometerhokken waarin de soort in braakballen is aangetroffen, en hel aantal val vangsten staan eveneens vermeld. Deze cijfers geven inzicht in de mate van verspreiding en de zeldzaamheid van de betreffende soort. Gewone bosspitsmuis Sorex araneus L., 1758 De gewone bosspitsmuis komt overal voor op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse ei landen (kaart 6), evenals op Sint Philipsland, het eiland Tiengemeten en in het Rijnmondgebied. Op de recentelijk ontstane eilandjes in de Grevelingen is deze muis nog niet aangetroffen, met uitzondering van Markenje (De Kraker 2001). Op de onderzochte eilandjes in het Veerse Meer werd de soort op bijna alle ei landjes gevonden. De gewone bosspitsmuis komt in Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel voor, doordat de tweekleurige bosspitsmuis daar (als plaatsvervanger) zeer talrijk is. Van de gedetermineerde bosspitsmuizen afkomstig uit braakballen in Zeeuwsch-Vlaanderen had slechts 5.8% (n= 105) betrekking op de gewone bos spitsmuis. Het zo goed als ontbreken van vangsten in Zeeuwsch-Vlaanderen hangt samen met het feit dat zekerheid omtrent de determinatie vooral is geba seerd op schedelkenmerken; deze kunnen uiteraard niet worden gecontroleerd bij levende dieren. Hoewel de gewone bosspitsmuis procentueel minder vaak in braakballen is aangetroffen dan de huisspitsmuis, is het waarschijnlijk wel de meest voorkomende spitsmuis: 1711 vangsten van de gewone bosspitsmuis tegen 765 vangsten van de huisspitsmuis (zie label 2). Tweekleurige bosspitsmuis Sorex coronatus Millet, 1828 De sterk op de vorige soort gelijkende bosspitsmuis is in ruime mate aanwezig in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Tholen en Sint Philipsland (afb. 15). Op deze plaat sen is de soort slechts incidenteel in enkele braakbalpartijen aangetroffen. In Zeeuwsch-Vlaanderen komt de tweekleurige bosspitsmuis (kaart 7) veel meer voor dan de gewone bosspitsmuis: 94,2% (n=1716). Op Tholen werden van de 247 bosspitsmuizen die in braakballen werden aangetroffen, 86 als tweekleurige en drie als gewone bosspitsmuis gedetermineerd; de overige waren niet met ze kerheid op naam te brengen. Op Walcheren, in Grijpskerke, is slechts één sche- delrest gevonden. Dit is vooralsnog een te geringe basis om het voorkomen van deze soort op Walcheren aan te nemen: het exemplaar kan van elders zijn aange voerd. Op Zuid-Beveland zijn enige incidentele vondsten in braakballen gedaan in Heinkenszand, Hoedekenskerke en Borssele. Of de soort hier eventueel voor komt, zal nog nader moeten worden onderzocht. Dwergspitsmuis Sorex minutus L., 1766 De dwergspitsmuis komt overal voor in de delta (kaart 8). De soort is op alle ei landen zowel gevangen als in braakballen aangetroffen. Toch is deze muis veel schaarser dan de bosspitsmuis en de huisspitsmuis; slechts 1% van de braakbal- analyses heeft betrekking op deze soort. Ook het aantal vangsten met vallen is gering in vergelijking met die bij andere soorten muizen. Het voorkomen lijkt 158

Archief | 2001 | | pagina 168