Het voorkomen van de rosse woelmuis in de duinen van Voorne is van zeer re cente aard. De soort werd voor het eerst met zekerheid bevestigd in 1998 (Mer- tens 1998) en wel op twee locaties bij Rockanje en bij Weeversduin. Uit sinds dien verrichte vangstinspanningen van Natuurmonumenten bleek evenwel dat de soort toen nog grotendeels ontbrak in het duingebied van Voorne. In het najaar van 2000 werden twee waarnemingen in de omgeving van het Quackjeswater ge daan die wijzen op een uitbreiding in zuidelijke richting; het gaat hierbij om een zichtwaarneming12 en een vondst van een dood exemplaar in een bunker. Buiten het duingebied lijkt de soort op Voorne-Putten nog steeds te ontbreken, aange zien er geen vangsten werden gedaan tijdens een uitgebreid vallenonderzoek in het najaar van 2000. In de Hoekse Waard zijn vooralsnog geen vangsten gedaan, maar wel enkele braakbalvondsten. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen in hoeverre de soort ook westelijker voorkomt. Woelrat Arvicola terrestris (L., 1758) De woelrat is regelmatig, maar in kleine aantallen, aangetroffen in braakballen van vrijwel alle predators. De soort is dan ook op nagenoeg alle Zeeuwse en Zuid-Hollandse- eilanden aanwezig (kaart 13). De woelrat wordt echter niet ge noemd voor het eiland Tiengemeten (Haan 1998). De soort laat zich hoogst zel den vangen met inloopvallen. De meeste waarnemingen uit het noordelijke deel van de delta hebben dan ook betrekking op waarnemingen en vangsten door muskusrattenvangers.11 Muskusrat Onclatra zibethicus (L., 1766) Muskusratten komen overal voor in de delta, behoudens in de kop van Schou wen. Ook op de eilandjes in de Grevelingen en het Veerse Meer is de soort nog niet aanwezig.1'1 Aangezien de muskusrat niet met de door ons toegepaste metho den is vast te stellen, is het aantal waarnemingen van deze soort gering. De ver- spreidingsgegevens zijn dan ook bijna geheel gebaseerd op de informatie van muskusrattenvangers. Van deze soort is geen kaart opgenomen. Ondergrondse woelmuis Mie rot us subterraneus (De Sélys-Longchamps, 1836)15 Van deze ongewone soort (afb. 8) is het voorkomen in Zeeuwsch-Vlaanderen al geruime tijd bekend ('t Hart en Straetmans 1984). Op Zuid-Beveland werd de soort in 2000 opnieuw gevangen, nadat zij al eerder was gevangen in 1989 (Mos- tert en Van den Berg 1990) (kaart 14). Op Walcheren is wel een braakbalvondst gedaan, maar gezien de mate van onderzoeksinspanning is het niet waarschijnlijk dat de soort hier voorkomt. Wat Tholen betreft is het niet uitgesloten dat de soort hier voorkomt, maar een bewijs hiervoor ontbreekt vooralsnog. Het gemiddelde percentage van de ondergrondse woelmuis in braakballen in Zeeuwsch-Vlaande ren is 2.8% (n=251) tegenover 0.7% op Zuid-Beveland (n=76). 166

Archief | 2001 | | pagina 176