Aardmuis Microlus agrestis (L.. 1761 De aardmuis is aangetroffen in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland, Tholen en Sint Philipsland (kaart 15). De soort komt even eens voor op het Eiland van Dordrecht en in de Hoekse Waard. Hier werden recentelijk de eerste twee exemplaren gevangen, langs de Oude Maas in de om geving van Oud-Beijerland. Op Voorne-Putten, Goeree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveland ontbreekt de soort vooralsnog. In de toekomst is vestiging niet denkbeeldig, maar niet gewenst in verband met het voorkomen van de noordse woelmuis. Op Duiveland werd de aardmuis eenmaal in een braakbal aangetrof fen, maar hel is zeer aannemelijk dat deze is aangevoerd van de overzijde (Tho- len-Sint Philipsland). Behalve op de Lemmerplaat en de Bastiaan de Langeplaat ontbreekt de soort op de eilandjes in de afgesloten zeearmen. Veldmuis Microlus arvalis (Pallas, 1779) De veldmuis (afb. 2) is verreweg de talrijkste muizensoort in hel onderzoeksge bied (kaart 16). Meer dan eenderde van alle prooidieren in braakballen heefl be trekking op deze soort (37%). De beschikbaarheid van de veldmuis als prooidier is het grootst in zogenaamde muizenjaren - perioden, om de drie a vier jaar, waarin veel veldmuizen voorkomen. Deze extra hoeveelheid prooidieren komt ten goede aan alle predatorcn en is bijvoorbeeld goed te zien aan het broedsucces van kerkuilen (zie grafiek 4). Tijdens veldmuizenjaren valt de aanwezigheid van de soort op door talrijke looppaadjes (afb. 9). Het vallenonderzoek levert aan- Afb. 9. Looppaadjes van veldmuizen. 169

Archief | 2001 | | pagina 179