alleen bij hoge uitzondering tijdens vallenonderzoek vastgesteld. In de periode 1986-2000 werd slechts drie keer een jong exemplaar gevangen. De meldingen in het noordelijke deel van de delta zijn grotendeels afkomstig van muskusratten- vangers van de provincie Zuid-Holland.r In 1995 kwamen op nagenoeg alle pla ten en recreatie-eilandjes in de Grevelingen en het Veerse Meer bruine ralten voor. Op de recreatie-eilandjes wordt de soort bestreden. Op Neeltje Jans en de Rotteplaat in de Oosterschelde zijn verkeersslachtoffers gevonden.18 Zwarte rat Rcittus rattus (L., 1758) De zwarte rat lijkt in de delta bijna overal te zijn verdwenen.1" Er zijn echter nog twee recente meldingen (kaart 21In dc Maashaven van Rotterdam is de soort in 2000 weer aangetroffen. Daarnaast werd de soort op 30 april 2000 aangetroffen in een boerderij in de omgeving van Koewacht in Zeeuwsch-Vlaanderen nabij de Belgische grens, waar de soort overigens vaker gesignaleerd zou zijn in de buurt van varkenshouderijen.20 Huismuis Mus domesticus Schwarz Schwarz. 194321 De huismuis (afb. 3) is een zeer veel voorkomende en algemeen verspreide mui zensoort. Tijdens ons onderzoek is de huismuis echter in zeer beperkte mate vast gesteld, omdat de soort voornamelijk in of bij menselijke behuizingen voorkomt. Zowel het vallenonderzoek als het braakbalonderzoek is vooral gericht geweest op muizen in het vrije veld. De op kaart 22 gepresenteerde verspreiding is dan ook verre van compleet. Desondanks werd de huismuis met enige regelmaat in braakballen aangetroffen (in ruim 37% van alle verzamelde partijen). Het is niet duidelijk of de soort voorkomt op het eiland Tiengemeten; zij werd daar wel in braakballen gevonden maar niet gevangen. In 1986 werd de soort wel gevangen op de Arneplaat in het Veerse Meer. Eikelmuis Eliomys quercinus (L.. 1766) De eikelmuis (afb. 14) is een nieuwkomer in de delta. De soort heeft zich recen telijk vanuit Vlaanderen in noordelijke richting uitgebreid (Van Compel 1992; Jansen 1997). Momenteel zijn er op drie plaatsen waarnemingen van deze soort gedaan in het westelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen (kaart 23). De waarne mingen hebben betrekking op een vondst van een dood exemplaar in een aardap pelzak te Schoondijke, een zichtwaarneming in het Bos van Erasmus en twee (klapval)vangsten in Waterlandkerkje (Van Westrienen 1993; Zwart en Van Wes- trienen 1999).22 Het is nog niet gelukt de eikelmuis te vangen met inloopvallen. De soort wordt weinig door uilen gevangen en is derhalve ook nog niet in braak ballen gevonden. Pogingen om de aanwezigheid van de soort met vogelnestkas- ten vast te stellen, zijn tot nu toe evenmin gelukt (Bekker e.a. 2001).

Archief | 2001 | | pagina 187