Borssele lijkt hierbij een belangrijke rol te spelen, vanwege de zandige bodem en voedselarme begroeiing. Over het voorkomen van de eikel muis in Zeeuwsch-Vlaanderen is nog steeds erg weinig bekend. Hierdoor is het ook lastig om beschermingsmaatregelen te nemen. Vermoedelijk is hier een groot deel van het intensieve cultuurlandschap niet erg geschikt voor deze soort. Onderzoek in het buitenland heeft echter aan getoond dat zij een grote voorkeur heelt voor hoogstamboomgaarden. Het spreekt voor zich dat hel instandhouden en mogelijk ook uitbreiden van kleine, oude boomgaarden een belangrijke rol kan spelen bij de vestigingsmogelijkhe den van de eikelmuis in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervolgonderzoek De landelijke soorten uit de Rode lijst die in de delta voorkomen - de waterspils- muis, veldspitsmuis, ondergrondse woelmuis, noordse woelmuis en eikelmuis - dienen nauwgezet in hun ontwikkeling te worden gevolgd. Allereerst is het daar voor van belang het braakbalonderzoek jaarlijks voort te zetten. Met deze gege vens kunnen voor de genoemde soorten met uitzondering van de eikelmuis trends worden bepaald. Voor de eikelmuis (en ook voor de waterspitsmuis) moe ten betrouwbare aanwezigheidsindicatoren worden ontwikkeld, omdat de be treffende soort in braakbalmateriaal te weinig wordt aangetroffen. Naast het grofmazige braakbalonderzoek zal op kleine schaal vallenonderzoek verricht moeten worden om gebiedsgerichte acties te kunnen ondernemen (bij voorbeeld beschermingsmaatregelen in het kader van de zogenaamde mer-proce- dures).24 Inventariserend vallenonderzoek zou om de vijf (minimaal) a tien (maximaal) jaar herhaald moeten worden. Hiervoor komt in aanmerking: onderzoek met inloopvallen in kreken en moerasgebieden in de gehele delta (waterspitsmuis en noordse woelmuis); onderzoek met een combinatie van inloopvallen en pitfalls op dijken in Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen (veldspitsmuis en on dergrondse woelmuis); nestkastcontroles van de nazomer tot de vroege herfst en onderzoek met in (fruit)bomen geplaatste inloopvallen in Zeeuwsch-Vlaanderen (eikelmuis). Het is zeker aan te bevelen, behalve van de soorten uit de Rode lijstde moge lijke uitbreiding van de huisspitsmuis, de rosse woelmuis en de aardmuis te vol- gen. Dankwoord Met het ter beschikking stellen van Dotmap en de Borengine-machine was het mogelijk de gepresenteerde kaarten te vervaardigen. Hiervoor willen wij Cor Berrevoets bedanken, evenals voor de hulp en aanwijzingen die hij gaf om hel programma op de juiste wijze te bedienen. Paul Evertse, Clemens van Kempen en Jan Zwemer waren behulpzaam door ons te wijzen op moeilijk te traceren li teratuur. 183

Archief | 2001 | | pagina 193