Valk. Hiervoor bestond grote belangstelling. De jaarlijkse excursie op 8 april ging dit keer naar Veurne en leper, met in de morgen een stadswandeling door Veurne en 's middags een bezoek aan de geheel nieuw opgezette tentoonstelling Flanders Field in de Lakenhal te leper. De Genootschapscolleges werden in het najaar verzorgd door prof. dr. R. Detrez uit Antwerpen (over de Balkan) en prof. dr. D.J. Bierman en dr. J.L.F. Gerding (over parapsychologie). Werkgroepen en commissies Werkgroep Historie en Archeologie Het ledental van de Werkgroep Historie en Archeologie en de Zeeuwsche Veree- niging voor Dialectonderzoek daalde in 2000 licht tot 825 leden. Het bestuur kwam viermaal bijeen. Waarnemend voorzitter R.J. Swiers werd tijdens de Alge mene Ledenvergadering van 14 april tot voorzitter benoemd. De periodiek aftre dende bestuursleden ir. A.J. Beenhakker en RJ. Triou werden bij acclamatie her benoemd. Penningmeester J.P.B. Zuurdeeg werd benoemd tot redactielid van Nehalennia. P.J. Triou vertegenwoordigde de werkgroep in de Genootschaps- raad. De jaarlijkse excursie voor de leden van de werkgroep en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek vond op 27 mei 2000 plaats. Circa vijftig deelnemers bezochten 's morgens het archeologisch museum in Ename en be zichtigden de opgravingen aldaar, 's Middags werd een bezoek gebracht aan het stadhuis van Oudenaarde, waar een rondleiding werd verzorgd, en aan hel restau ratieatelier van de Oudenaardse wandtapijten. De excursie werd besloten met een diner te Breskens. Er verschenen vier reguliere nummers van Nehalenniahet bulletin van de werkgroep. Tegelijk met het lentenummer verscheen het themanummer met de lezingen gehouden tijdens de op 28 november 1998 gehouden 12e Historische Studiedag ('Landbouw in Zeeland' Het themanummer met de lezingen gehou den tijdens de op 30 oktober 1999 gehouden 13e Historische Studiedag ('Ge woon en toch bijzonder') zal tegelijkertijd met het lentenummer 2001 van Neha lennia verschijnen. Op 14 april vond de eerste themamiddag plaats, waarop 'Zeeland in de kunst' centraal stond. Sprekers waren drs. C.E. Heyning (over de collecties van het Genootschap), drs. P. de Ruiter (over A.M. Hammacher en Zeeland) en Th. Laurentius (over grafische technieken). De goedbezochte thema middag werd georganiseerd in samenwerking met de Werkgroep Kunstgeschie denis. De 14e Historische Studiedag vond plaats op 3 november en was gewijd aan het thema 'Dichter bij Zeeland'. Sprekers waren dr. B.B. Roberts (over Jacob Cats), drs. M. Goud (over P.C. Boutens) en drs. L.P. de Jonge (Lou Vleugelhof) (over Zeeuwse dichtkunst). De redelijk goed bezochte studiedag werd georgani seerd in samenwerking met de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland. Tevens vond die middag de uitreiking plaats van de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse geschiedschrijving. De winnaar van het beste boek was dr. PR. Priester met zijn studie Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw circa 1600-1910 1998). De winnaar van het beste artikel was prof. dr. PA. Henderikx. die in het jaarboek van het Genootschap (jaargang 1993) het artikel Walcheren van de 6e tot de 12e eeuw: nederzettingsgeschiedenis in fragmenten schreef. Na een inleiding van drs. F. van der Doe, initiator van de Jacob Catsprijs, las de voorzitter van de jury, prof. dr. J.C.H. Blom, het juryrapport voor. De laureaten ontvingen uit handen 195

Archief | 2001 | | pagina 205