van gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok een oorkonde, alsook een beeldje ver vaardigd door de Burghse kunstenares Miems van Citters. Een boekenbon, die verloot werd onder degenen die de prijswinnaars hadden genomineerd, ging naar drs. Th. Weststrate. Werkgroep Geologie Het aantal leden van de Werkgroep Geologie steeg in 2000 tot 105. In het bestuur trad de heer A.C. Rijken af als secretaris. De heer A.H. Kattenwinkel volgde hem op. De volgende lezingen werden gehouden: 'De natuur en cultuur langs de kust van Bretagne' (G. Geuze, Oost-Souburg, 26 mei), 'Schwabische Alb, eldorado voor fossielenliefhebbers' (B. Wetsteijn, Middelburg, 27 oktober). 'Een Zeeuw in de crag van Sutton, East Anglia' (H. Raad, Kruiningen, 24 november). "Van de regen in de drup: Over ontstaan van het Amazone-oerwoud aan de hand van schelpen en isotopen' (F. Wesselingh, Amsterdam, 15 december). Voorts werden er nog vier andere werkgroepavonden gehouden. Verscheidene werkgroepleden kwamen tijdens de determinatiebijeenkomst 'Niet-mollusken' op 25 februari met bijzondere vondsten, waaronder haaientanden en andere fossielen. Op 24 maart demonstreerde K. de Vos hoe met behulp van een videocamera en een stereomi croscoop microfossielen op een televisiescherm zichtbaar gemaakt kunnen wor den. Veel leden toonden op de avond met vrij programma (28 april) hun mooiste vondsten en vertelden daarover. Op de eerste bijeenkomst na de zomer (22 sep tember) stonden vakantievondsten en -ervaringen centraal. De determinatiebij eenkomsten 'Tweekleppigen' ten behoeve van de nieuwe fossielenallas zijn in 2000 voortgezet. Er zijn vier bijeenkomsten gehouden: op 26 februari, 8 april, 10 juni en 28 oktober. De atlas van alle fossiele schelpen van de Nederlandse stran den en zeegaten is een gezamenlijk project van onder meer het Nationaal Natuur historisch Museum Naturalis te Leiden, de Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging en de Werkgroep Geologie. Ongeveer tien leden van de Werkgroep Geologie namen op uitnodiging van conservatoren J.M. Moraal en drs. A.P.J. Bil deel aan de jaarlijkse bottenvistocht op de Westerschelde. De Werkgroep Geologie sloot zich op 23 september met ze ven leden aan bij de excursie van de wtkg naar de groeve Ampe in het Belgische Egem. Deze groeve, die gebruikt wordt door de baksteenindustrie, ontsluit het Midden-Ypresiaan uit het Vroeg-Eoceen. In geologisch opzicht is de groeve bij zonder interessant: er komen verschillende fossielrijke lagen in voor. De Werkgroep Geologie tekende op 4 februari in een inspraakreactie op de startnotitie Milieu-effectrapportage krachtig bezwaar aan tegen de aanleg van de Westerschelde Container Terminal, die gepland is ter plaatse van de Kaloot. Een aantal leden van de werkgroep was betrokken bij de op 8 oktober gehouden actie "Trek de groene grens voor de Kaloot". Deze dag was onderdeel van een lande lijke campagne voor het behoud van waardevolle, maar bedreigde gebieden in de groene ruimte. Door de aanleg van een containerterminal dreigt de Kaloot - en daarmee een unieke vindplaats van pliocene fossielen - geheel te verdwijnen. De actiedag vond een vervolg in de oprichting van de vereniging Redt de Kaloot. De Werkgroep Geologie organiseerde op 14 oktober in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg de gezamenlijke najaarsvergadering van wtkg/bvp. Het ver enigingsblad Volutci verscheen twee keer in 2000. 196

Archief | 2001 | | pagina 206