Met toestemming van de Algemene Ledenvergadering werd in juni een gedeelte van het legaat-Kooiman, bestaande uit niet-museale koperen en tinnen voorwer pen. geveild. De opbrengst kwam ten bate van de verzamelingen. Nieuwe aanko pen werden in het verslagjaar niet gedaan. Een aantal objecten was tijdelijk el ders te zien. De verrekijker van Zacharias Jansen werd ten behoeve van een tentoonstelling over prins Maurits van Oranje uitgeleend aan hel Rijksmuseum Amsterdam. De portretten van Jan de Munck en zijn echtgenote waren van eind mei tot eind augustus op een tentoonstelling in het Palthe-huis in Oldenzaal te zien. Tot slot werd een aantal verzoeken om informatie behandeld. Muziekinstrumen ten De conservator J. Vogel bericht als volgt: De instrumentenverzameling is in het verslagjaar 2000 niet uitgebreid. De Zie rervleugel, in bruikleen gegeven aan Bart van Oort (Utrecht), werd gerestaureerd door de firma Kobald te Apeldoorn. Van deze restauratie zijn een fotoverslag en een beknopte beschrijving van de verrichte werkzaamheden in bezit van de con servator. Tevens is een taxatierapport van het instrument aanwezig. Na deze res tauratie is de vleugel diverse malen door Bart van Oort gebruikt voor concerten, onder meer in Middelburg. Het klavecimbel van het Genootschap is thans op nieuw in de Muziekschool te Middelburg geplaatst, nadat gebleken was dat er in het voormalige stadhuis te Veere geen ruimte permanent beschikbaar was. Aan dachtspunt blijft ook het enkele jaren geleden verworven Van der Weele-orgel, dat thans in gedemonteerde staat aanwezig is in de kluis van het voormalige Veerse stadhuis. Gezocht wordt naar een geschikte plaats om hel het instrument na restauratie onder te brengen. Volkenkundige voonverpen De conservator drs. F. Van der Doe bericht als volgt: In het verslagjaar werd de registratie van en het onderzoek naar de herkomst van de voorwerpen voortgezet aan de hand van oude catalogi en registratielij sten alsmede hel oud-archief van het Genootschap. Dc laatst gemaakte catalogus dateert van 1890 en in de eerste helft van de twintigste eeuw zijn er nog vele aan winsten geweest. Het ontbreken van een goede registratie en catalogisering bemoeilijkt het volledig in kaart brengen van alle voorwerpen. Daarbij komt dat niet alle voorwerpen zich op één plaats bevinden. Er waren dit jaar geen aanwin sten. Ter vergroting van het inzicht in de samenstelling van de collectie volgt hier onder een voorlopig overzicht van de aantallen voorwerpen naar herkomstge- bied. Dit geeft tevens aan welke gebieden vooral door Zeeuwen werden bereisd. Traditioneel wordt onderscheid gemaakt in vier geografische hoofdgroepen, na melijk Azië, Afrika, Amerika en Occanië. Van ongeveer vijftig voorwerpen is de exacte herkomst nog onbekend. In totaal omvat dit deel van de Genootschapsver- zameling circa duizend voorwerpen. Tweederde deel is afkomstig uit Azië, en daarvan komt bijna driekwart uit voormalig Nederlands-Indië, in het bijzonder uit Java. Verder zijn er veel voorwerpen uit China, Japan, India en Ceylon. De Afrikaanse voorwerpen komen vooral uit Noord-Afrika en uit het gebied aan de Golf van Guinee. Amerika is met circa 150 voorwerpen goed vertegenwoordigd. Opvallend is hier de uitgebreide verzameling van de Zwartvoet-Indianen uit Ca nada. Daarnaast hebben veel voorwerpen een Surinaamse oorsprong. Zij komen 202

Archief | 2001 | | pagina 212