uit het rivierengebied van de Essequibo en Demerary. Ten slotte zijn ook uit Nieuw-Guinea relatief veel objecten afkomstig. AZIË 650 Nederlands Indië 465 Java 150 Sumatra 80 Borneo 90 Celebes 40 Kleine Soenda-eilanden 20 Molukken 30 Overige 55 (o.a. Madoera, Bali, Lombok) China, Japan 75 India, Ceylon 65 Cambodja, Bengalen, 35 Siam, Laos Overige 10 (Singapore, Perzië, Turkije) OCEANIË 65 Nieuw-Guinea 60 Fiji-eilanden 3 Nieuw-Zeeland 2 AFRIKA 75 Noord-Afrika 25 (o.a. Egypte, Tunesië, Algerije) West-Afrika 20 (Golf van Guinee) Centraal Afrika 20 (o.a. Congo, Angola) Zuid-Afrika 5 AMERIKA 150 Essequibo, Denerary 35 Suriname 20 Mexico 3 Canada 90 Zwartvoet-Indianen 85 Natuurhistorische voorwerpen: Onderafdeling fossiele botten De conservatoren drs. A.P.J. Bil en J.M. Moraal berichten als volgt: Voor de vijfde keer werd in juli 2000 een bottenvistocht gehouden op de Wester- schelde in de put van Terneuzen. Het resultaat was redelijk; er werd onder andere een vergroeide radius en ulna (ellepijp en spaakbeen) van een steppenwisent op gevist. Deze vondsten werden op een nieuwe, minder kostbare wijze geconser veerd. Het resultaat lijkt goed. Van J. Valster kregen we een radius (spaakbeen) van een potvis uit plio-miocene afzettingen. Dit is een geweldige aanvulling voor de toch al bijzondere verzameling fossiele resten van zeezoogdieren. Naast de reeds aanwezige radius van een baleinwalvis omvat de verzameling fossiele zoogdieren uit de maritieme fauna thans een volgend zeldzaam specimen. Bij de werkzaamheden voor de aanleg van de Westerscheldetunnel werden een onder kaak en een radius van de wolharige mammoet (Mammuthus primigenius) ge vonden te Ellewoutsdijk. Op een diepte van 19 meter vonden duikers deze resten bij het laten verzinken van een caisson. Beide fossielen zijn in uitstekende staat. Ze zijn geconserveerd en zullen geëxposeerd worden in het tunnelinformatiecen trum in Terneuzen. De aanstaande verhuizing naar een nieuw depot noodzaakte de conservatoren de hele collectie te reinigen, te registreren en in te pakken. Alle werkzaamheden 203

Archief | 2001 | | pagina 213