aan dc verzameling liggen hierdoor nu reeds geruime tijd stil en we hopen spoe dig in een nieuw depot weer aan de slag kunnen. Wegens gebrek aan inschrijvin gen werd door J.M. Moraal afgezien van het geven van cursusavonden voor de zvu. Natuurhistorische voorwerpen; Onderafdeling mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: In 2000 werd door de heer H. de Jong uit Middelburg een zeer zeldzame schelp, een topfragment, van mogelijk Volatopsis largUlierti Petit de la Saussaye, 1851, geschonken, die door hem was gevonden op het strand van de Kaloot bij Bors- sele. Op zaterdag 14 oktober, tijdens een excursie van de Nederlandse Malacolo- gische Vereniging (nmv). werd door mij aan het Kalootstrand eveneens een top- gedeelte van deze zeer zeldzame Volutopsis-soort gevonden. Omdat er tot nu toe slechts enkele fragmenten van deze soort werden aangetroffen, is het nog niet ge heel duidelijk vast te stellen om welke soort het nu precies gaat. Voorlopig houd ik het op dc reeds eerder vernoemde naam. Beide juveniele exemplaren zijn aan de Mollusken-verzameling van het Genootschap toegevoegd, onder de nummers gm 2000-01 en gm 2000-02. In 2000 schonk PJ. Davidse uit Domburg zijn schelpencollectie aan het Ge nootschap. Deze verzameling omvat ongeveer honderd verschillende soorten van het strand van Domburg. De registratie zal in 2001 plaatsvinden. Natuurhistorische voorwerpen; Onderafdeling mineralen en gesteenten De conservator J.M. Moraal bericht als volgt: Hoewel helaas ook deze verzameling niet toegankelijk is wegens de komende (en de te lang op zich wachtende) verhuizing is een zeer zeldzaam specimen van een ganggesteente toegevoegd aan de collectie. Het betreft een tweetal basische gesteenten van het type gabbro. Een nadere beschouwing rechtvaardigt het be grip porfierische dioriet. De eerstelingen zijn zeer fraaie veldspaten met bloem rijk voorkomen die lijken op Japanse tekens. Er is echter maar één plaats in de wereld waar ze voorkomen, namelijk Vancouver in Canada. Archeologische voorwerpen en objecten De conservator drs. C.N. Polderman bericht als volgt: In het hulpdepot van het voormalige Rijksarchief in Zeeland en hel Zeeuws Mu seum te Oost-Souburg worden al een aantal jaren de fragmenten van de Nehalen- nia-altaren (of -votiefstenen) en talrijke bouw- en aardewerkfragmenten be waard. die door J. Valster uit Stekene aan het Genootschap zijn geschonken. Op termijn moet dit depot worden ontruimd: in het verslagjaar werd het sorteren, in ventariseren en inpakken van dit materiaal afgerond. Aan Valsters uitnodiging voor een bezoek aan zijn schip werd door een delegatie van het bestuur en de conservatoren gehoor gegeven. Met het Museum Het Valkhof te Nijmegen werd een bruikleenovereenkomst gesloten over twee altaarfragmenten uit hel bezit van het Genootschap (ga 1994- 42 en ga 1994-16). Met onderdelen uit de collectie van hel Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden kan hiermee namelijk een altaar worden gereconstrueerd, dat ooit geschonken is door het Nijmeegse gemeenteraadslid Q. Phoebius Hila- rus. 204

Archief | 2001 | | pagina 214