Afb.4. Detail uit de kaart van Goliath met het pand Wage naarst raat I, 1657. za, kzgw, Zel.Ill. t-311. met voorplein aan hel einde van de Wagenaarstraat. Wagenaarstraat 1 is dan te identificeren met hel rentmeestershuis en aanbouwen in het vroegere Rentmees- terst raatje. Aard en omvang van het oude Rentmeestershuis Op de betrouwbare kaart van Goliath is hel vroegere rentmeestershuis goed her kenbaar. Het is het tweede huis aan de noordzijde van de Wagenaarstraat. gere kend vanaf het koor van de Sint Pieterskerk. Op de kaart presenteren zowel Wa genaarstraat 1 als hel naastgelegen hoekhuis zich duidelijk als 'hofhuizen', dat wil zeggen als huizen met een samengestelde plattegrond, die duidelijk afwijken van het normale huis in de rij. Het hoekhuis bestaal uil drie vleugels om een cour, die aan de zijde van de straat is afgesloten door een muur met poort tussen twee monumentale trapgevels. Het rentmeestershuis is anders van opzet. Men herkent reeds de karakteristieke H-vorm, die ook in de huidige plattegrond van het complex nog afleesbaar is. De hoofdvleugel ligt haaks op de straat en is aan de voorzijde afgesloten met een trapgevel. Deze trapgevel wordt geflankeerd door een grote zijkamer aan de rechterzijde en een kleinere zijkamer aan de lin kerzijde, waarin zich een poortdoorgang naar de achterliggende binnenplaats moet hebben bevonden. Aan deze (westelijke) binnenplaats verwachten wij, naar analogie van vergelijkbare complexen, de toegang tot het grote woongebouw. Deze zal gecombineerd zijn geweest met de op de kaart zichtbare traploren, die ongeveer op de plaats ligt van het huidige (achtliende-eeuwse) trappenhuis. Aan de achterzijde van het complex liggen drie met zadeldaken gedekte korte vleu gels, die haaks aansluiten op het hoofdgebouw, twee aan de linkerzijde (west zijde) en één aan de rechterzijde (oostzijde). Aan de rechterzijde blijft tussen de zijkamer aan de voorzijde en die aan de achterzijde een grote binnenplaats over. 48

Archief | 2001 | | pagina 58