De boedelinventaris van 1734 beschrijft een toestand van het huis die op zeer korte termijn dramatisch zou veranderen. Nam de oude regent Van Citters om streeks 1720 nog genoegen met een oud, in diverse bouwfasen gegroeid huis, dat aan de straatzijde werd gedomineerd door een zestiende- of vroegzeventiende- eeuwse trapgevel, zijn erfgenamen zijn. waarschijnlijk direct in 1735, begonnen met een verbouwing die de uitstraling van het pand naar buiten toe geheel veran derde. Caspar van Citters had twee kinderen. Jacob en Johanna Maria, geboren in 1708. respectievelijk 1710. Johanna Maria huwde in 1729 met Maarten Jacob Huysman. Deze was een zoon van Anthonie Huysman, een koopman in dienst van de voc, in 1681 in een lage rang begonnen en in 1725 in de eindrang van di recteur-generaal van Ceylon geëindigd." Jacob Maarten keerde in 1724 uit Indic terug in verband met zijn studie aan de universiteit van Leiden, die hij in 1728 voltooide/'* In 1738 werd hij benoemd tot walerbaljuw van Zeeland, een functie die hij ongetwijfeld verkreeg op grond van een contract van correspondentie door zijn schoonvader gesloten.39 Na het overlijden van Caspar van Citters kwam het huis aan Jacob Maarten Huysman en Johanna Maria van Citters, die ook een groot deel van de inboedel overnamen.40 De monumentale voorgevel van het huidige gebouw is kunsthisto risch te dateren hond 1735", zodat het voor de hand ligt dat de nieuwe bewoners direct na het aanvaarden van de erfenis met verbouwen zijn begonnen. De mo dernisering van het oude gebouw, waarmee door Caspar van Citters was begon nen met de inrichting van moderne kamers in de achtervleugel, werd nu met kracht doorgezet in de rest van hel gebouw. Hel meest in het oog springend is de dwarsgeplaatste voorbouw van drie lagen, die de oudere, achterliggende bouw delen aan het zicht onttrok. In 1738 overleed Huysman reeds." Zijn echtgenote bleef echter, zoals uit de belastingkohieren valt af te leiden, het grote huis bewonen met de twee kinderen, Johanna Catharina en Anthonie, geboren in 1734 respectievelijk 1737.Ook de moeder was geen lang leven beschoren. Zij kwam in 1745 te overlijden, waar door de beide kinderen als wezen achterbleven. De boedel werd nu geliquideerd, maar het huis aangehouden in afwachting van de meerderjarigheid van de kinde ren. De totale waarde van de nalatenschap bedroeg 76831-12-6 of 460989. een voor die tijd zeer groot vermogen.43 Bij de dood van Johanna Maria van Cit ters werd een boedelinventaris opgemaakt, die een gedetailleerd beeld geeft van de staat en bewoning van het huis na de grote verbouwing van circa 1735. Het jongste kind, Anthonie Huijsman, werd in 1760 door de Staten van Zee land meerderjarig verklaard." Hij had toen zijn studie aan de universiteit van Leiden met een promotie afgesloten. In 1764 deed hij zijn intrede in de magi straat van Middelburg, waar hij afwisselend schepen, raad en burgemeester was.45 Blijkens de kohieren van het familiegekl nam Huysman in hetzelfde jaar zijn in trek in het pand in de Wagenaarstraal. Na ruim dertig jaar van bewoning vertrok hij in 1795 naar een pand in de Lange Noordstraat, dat hij huurde van zijn ver want Cornelis Kien van Citters.46 Het grote huis in de Wagenaarstraat verkocht hij aan de rijtuighouder Abraham Lourens Janse voor 6000. inclusief de be hangsels en andere vaste onderdelen.47 Daarmee kwam een eind aan bijna een eeuw gebruik van het huis door eenzelfde familie. 57

Archief | 2001 | | pagina 67