AJb.9. Wagenaarstraat J. Tekening door J. MassoL circa 1750. Collectie Rijkspren tenkabinet, Amsterdam. De verbouwing van omstreeks 1735 De verbouwing van omstreeks 1735 tot het statige pand zoals dat heden nog d< Wagenaarstraat domineert, was er een van een omvang zoals men in Middelbun zelden had zien plaatsvinden. In de achttiende eeuw bleven macht en rijkdon niet langer verborgen achter de zeventiende-eeuwse trapgevels, maar werden to uitdrukking gebracht in fraaie stadshuizen en in weids aangelegde buitenplaat sen. Het huis in de Wagenaarstraat past in een reeks van luxe woonhuizen die in de eerste helft van de achttiende eeuw in Middelburg ontstonden. Op het eerste gezicht lijkt de voorgevel zich nog in oorspronkelijke staat te be vinden. Een achttiende-eeuwse tekening wijst echter uit dat een aantal wijzigin gen hebben plaatsgehad. Dc tekening behoort tot een serie van twee tekeningen de ene van Wagenaarstraat I, de andere van de voorgevel van de voormalige Pro vinciale Bibliotheek in de Lange Delft te Middelburg. Laatstgenoemde tekening is gesigneerd door J. Massol, te identificeren als Josef Massol, een bouwkundig tekenaar te Middelburg in de tweede helft van de achttiende eeuw.4" Gezien de tijd van ontstaan kunnen het geen originele ontwerptekeningen zijn. Dergelijk tekeningen werden vaak vervaardigd bij wijze van oefening in bouwkundig teke nen. De tekening van Wagenaarstraat 1 toont het gebouw met een veel rijkere kroonlijst en schoorstenen dan nu aanwezig zijn. De kroonlijst heeft hier acht ge beeldhouwde consoles en de schoorstenen zijn fijn gedetailleerd. De huidige, zeer eenvoudige lijst en de recht opgemetselde schoorstenen moeten daarom uit 58

Archief | 2001 | | pagina 68