thans zeer eenvoudig uitgevoerd met een rondgaande lijst. Naar de weinige lagen witsel te oordelen, dateert dit plafond uit het begin van de negentiende eeuw. Wellicht kwam het in de plaats van een rijker uitgevoerde koepel boven de trap.51 In de boedelbeschrijving komt de ruimte, vanwege het ontbreken van meubels, niet voor. Op de verdieping was de indeling van de nieuwe voorvleugel gelijk aan die op de begane grond, met dat verschil dat zich boven de vestibule een extra kamertje bevond. In de inventaris is dit kamertje terug te vinden als 'boeke comptoir. Een dergelijk kamertje diende als werkvertrek, waar ook ambtelijke stukken, fami liepapieren en boeken werden bewaard.54 De grote kamers aan weerszijden waren slaapvertrekken. Een van beide werd aangeduid als 'chitse earner' en was be spannen met 'chits', een gebloemde katoenen stof. Evenals in de andere vertrek ken waren de deuren aan de binnenzijde bespannen, zodat deuren en wanden in hun stoffering een geheel vormden. De kleur van het houtwerk was oudroze. De kamer en het bijbehorende kabinet waren in eenzelfde stijl gemeubileerd: in de kamer een Engels kabinet op vergulde voet, in het kabinet een laktalel op ver gulde voet en vergulde gueridons. Dit alles - de oudroze beschildering, de chit- sen stoffering van wanden, gordijnen, lit d'ange en stoelen, de gelakte meubelen op verguld voetstuk en het op de meubelen geplaatste porselein - roept een beeld op van een exquis ingericht slaapvertrek. De andere slaapkamer was eveneens een privé-vertrek. De inrichting bestond uil een bed met groen cajant behangen, een kinderbedje, een kabinet, een tafel, twee gueridons en zes stoelen. Aan de wand hingen een grote spiegel, een toiletspiegel en het geschilderde alliantiewa pen Huysman en Van Citters. Beide vertrekken waren met matten belegd. In de oude achtervleugel van het complex was tussen 1734 en 1745 weinig veranderd. Naast elkaar vinden we hier opnieuw de slaapkamer met kabinet, de eetzaal en de grote kamer, die nu. naar aanleiding van de gele wandbespanning, als 'geele earner' wordt aangeduid. Een opvallend nieuw meubelstuk in de slaap kamer is een 'Akens toilet', dat in 1721 door Johanna Maria tijdens een reis naar Aken was aangekocht.55 De eetzaal is anders gemeubileerd dan in de vorige pe riode. De vloer is belegd met 'rosijne' matten, de tafel voorzien van een tafel kleed met daarboven een verguld houten kroon. Op de tafel staat een tafelklok. De inventaris geeft ook de inhoud van de vier vaste wandkasten: naast de schoor steen onder meer enige likeurflessen, in de daarop volgende kast in de lange wand en die bij het raam een immense hoeveelheid linnengoed. De kast in hel midden van de lange wand, de zilverkast, bevat een groot assortiment aan tafel zilver. In de gele kamer zijn de wanden nu behangen met niet minder dan zeven tien portretten en twee in waterverf geschilderde bloemstukjes. Verbouwing en bewoning in de negentiende en twintigste eeuw Bewoners In 1795 verkocht Anthonic Huysman, zoals gemeld, het huis in de Wagenaar- straat aan de rijtuighouder Abraham Lourens Janse voor 1000 of 6000, waar van eenvijfde gedeelte voor de vaste spiegels, behangsels en schilderijen. Huys man huurde sindsdien van Cornelis Kien van Citters een pand in de Lange Noordstraat. De omwenteling van 1795 zal op de verkoop van invloed zijn ge- 63

Archief | 2001 | | pagina 73