deren van de reeds overleden Lodewijk van Citters. De voogden achtten het in het belang van de kinderen het huis zo spoedig mogelijk te verkopen en de kan tonrechter gaf daartoe ook zijn toestemming.60 Waarschijnlijk had het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zich toen reeds als gegadigde gemeld, of liever, de mecenas die het Genootschap tot aankoop in staat stelde, mr. G.N. dc Stoppc- laar, over wie hieronder eerst enige biografische gegevens volgen. De Stoppelaar had een bestuurlijke carrière doorlopen bij dc Gemeente Mid delburg. Na het neerleggen van zijn functie als secretaris legde hij zich sterk toe op culturele en maatschappeijke activiteiten, daartoe mede in slaat gesteld door een aanzienlijk vermogen. Zo richtte hij dc Vereniging Uit het Volk-Voor het Volk op om culturele voorzieningen voor een bredere bevolkingsgroep mogelijk te maken. Hij liet het schuttershof van Sint Sebastiaan restaureren en met nieuwe gebouwen voor culturele doeleinden uitbreiden en verschafte de middelen voor de stichting van een kunstmuseum ter bevordering van moderne kunst.67 Zijn schenking aan het Zeeuws Genootschap was ook een groots gebaar. Hij nam de aankoopsom van 10.000 voor zijn rekening en participeerde daarnaast nog in de renteloze lening die onder de leden en directeuren werd uitgeschreven. Dit culturele project werd met een maatschappelijk initiatief gecombineerd: de Stop pelaar bestemde de grote tuin van Wagenaarstraat 1 tot speeltuin voor kinderen uit de 'behoeftige stand'.68 Het Zeeuws Genootschap was in deze tijd dringend aan nieuwe huisvesting toe. Vanaf hel einde van de achttiende eeuw was het gevestigd in de Latijnse Schoolstraat, in hel 'Museum Medioburgense', een gebouw dat door de acht- tiende-eeuwse mecenas Johan Adriaan van de Pene aan een aantal culturele in stellingen ter beschikking was gesteld. Zo was er aanvankelijk een publieke bi bliotheek in ondergebracht en naast het Zeeuws Genootschap vonden ook de Teekenacademie en hel Natuurkundig Gezelschap er onderdak. Begonnen als een verzameling zeldzaamheden en naturalia werden de collecties een steeds belang rijker onderdeel van de activiteiten van hel Zeeuws Genootschap. Naarmate de tijd voortschreed, kreeg men oog voor het wegebbend verleden van de Republiek en ging men naast de zeldzaamheden en naturalia ook historische objecten verza melen. Vooral in de tweede helft van de negentiende eeuw was er in dit opzicht een explosieve groei. In 1863 verwierf men de historisch-topografische atlas, aangelegd door Jacob Verheye van Citters. en in 1882 richtte men een 'Wal- cherse kamer' in. Hoewel de andere instellingen zich met steeds minder ruimte in hel Museum Medioburgense tevreden stelden, ontstond langzamerhand een on houdbare situatie. Men moest zelfs schenkingen wegens ruimtegebrek weigeren. De Stoppelaar bracht uitkomst in deze situatie. Zonder hem zou het moeilijk zijn geweest een dergelijke nieuwe voorziening lot stand te brengen, de inspanningen van de directeuren en leden overigens niet te na gesproken. De hele onderneming is een fraai voorbeeld van negentiende-eeuws particulier initiatief: met aankoop, verbouwing en inrichting was circa 30.000 gemoeid en dit bedrag werd zonder enige overheidssteun bijeengebracht. Na de aankoop begin mei 1888 werd een bouwcommissie geïnstalleerd, be staande uit mr. G.N. de Stoppelaar, de architect J.C. Frederiks en de voorzitter van het Genootschap dr. J.C. de Man. De commissie kreeg tol taak het gebouw op de meest economische wijze voor de verschillende afdelingen van het mu seum geschikt te maken. De museale collectie van het Genootschap was als van ouds nog ingedeeld in 'kabinetten'. Zo waren er dc reeds genoemde kabinetten 66

Archief | 2001 | | pagina 76