Afb.13. De 'Ouderwetsche Kamer' in het museum van het Zeeuws Genootschap 1894. z/\, kzgw, Zei.III. ii-688-b. schenking was verworven. Hiervoor werd een afzonderlijke bibliotheekvleugel aangebouwd op het terrein van het reeds eerder gesloopte hoekhuis. Frederiks ontwierp een vleugel van één bouwlaag met lichtramen in de kap. Nauwelijks gereed, bestemde men deze ruimte voor de historisch-topografische atlas Zelan- dia Illuslrata en de handschriften en boeken over Zeeland. De andere boeken kre gen een plaats op de bovenste etage. Een tussentijdse wijziging was ook de plaatsing van een houten gevel afkom stig van het huis 'Sint Pieter' in de Lange Delft.7" Deze gevel van omstreeks 1500 dreigde te worden gesloopt en kon nu worden veiliggesteld door plaatsing tegen de zijgevel van het achtergebouw. Frederiks heeft dit project met grote zorg uit gevoerd. De gevel is zoveel mogelijk intact gelaten, alleen het eikenhouten be schot is grotendeels vernieuwd. Voor de gevel werd een Oudhollandse tuin aan gelegd. De inrichting van het museum was tamelijk sober. De wanden werden behan gen of witgekalkt, het houtwerk in licht- of donkerbruine eikenhoutimitaties ge schilderd, conform de smaak van die dagen. In de benedenkamers kwam een eenvoudige bespanning met een damastimitatie. Het gebouw werd tevens voor verenigingsactiviteiten gebruikt. In de zaal rechtsachter hield men vergaderingen en lezingen, de middenzaal was 'leeskamer'. Daar lagen steeds nieuwe boeken, tijdschriften en de in die tijd nog populaire brochures ter inzage. Voor beide ka mers werd mahonie meubilair vervaardigd. Tegen de wanden stelde men vitrine kasten op. De kamer links van de vestibule diende als bestuurskamer. Het mu seum was als volgt ingedeeld. 1 Rechts van de vestibule was hel munt- en penningkabinet, daarachter in de overdekte binnenplaats de "oude steenen ka mer'. Op de etage aan de voorzijde waren de kabinetten: de schelpen en minera- 68

Archief | 2001 | | pagina 78