PRIJSVRAGEN 105 Jury Niet achterhaald. Bekroning 1782: J. Harger te Rotterdam, goud (inv.nr. 5, p. 35). Publicatie Verhandelingen ZGW1784, X, p. 313-496. Opmerkingen In de Verhandelingen 1789, XII, tweede stuk, wordt dit prijsant woord op p. 103-105 beredeneerd. Johannes Harger heeft in totaal twee gouden en een zilveren penning ontvangen, zie prijsvraag 10 en 17. Prijsvraag 15 Het Genootschap in aanmerking genomen hebbende, dat, hoe zeer het Staats-Recht van het Nederlandsche Gemeenebest (lus Publicum Belgicum) stukswijze door zeer veele en voornaame Schrijvers verklaard is, echter tot nu toe ontbreekt eene volledige en welgeschikte handleiding tot recht verstand van die voortreffelijkste en allernut tigste Wetenschap in 't gemeen, en waar door de Vaderlandsche jeugd zou kunnen opgeleid worden, om zich een geregeld denkbeeld daar van te maken; heeft besloten, den gewoonen gouden eerpenning te beloven aan den genen, die, voor den eersten van louwmaand 1782, aan dit Genootschap zal hebben toegezonden: Het volledigste en beknopste samenstel van het Staatsrecht der zeven Vereenigde Nederlanden, met aanwijzinge der bronnen, waaruit men nadere en uitvoerigere kundigheden belan gende de bijzondere punten van dit Recht kan halen. De Schrijvers moeten zich in hun voorstel niet alleenlijk bepalen bij het Staatsrecht, 't gene de zeven Vereenigde Gewesten onderling gemeen hebben, en uit de mededeelinge van sommige rechten der Opperheerschappije voortvloeit, doch men vordert ook van hun eene beknopte en naauwkeurige beschrijvinge van het Staatsrecht van iedere Provincie afzonderlijk, als mede, dat zij bij elk artikel, zoo veel mogelijk, opgeven de voornaamste Schrijvers, die het zelve met opzet behandeld en opgehelderd hebben. Indiener Niet achterhaald. Jaar 1780; herhaald tot en met 1797; daarna stilzwijgend uit het pro gramma gelaten. Antwoorden Geen. Opmerkingen In het programma van 1782 staat bij de herhaling: 'de uitgave van sommige werken, sedert de eerste bekendmaking van dit voorstel in 't licht gekomen, doet het Genootschap te meer hopen, dat aan zijn oogmerk, eindelijk, zal voldaan worden.' Bij de herhaling in 1784 worden de woorden 'Het volledigste en beknopste samen stel gewijzigd in 'Het schrijven van een volledig en beknopt samenstel Prijsvraag 16 (voor rekening van het Bataviaasch Genootschap) Vooreerst: Hoe groot moet de Cirkelboog zijn van het voorschip, of de zoogenaamde Boeg, indien dezelve zal geschikt zijn, om het water zacht te klieven, tot bevorderinge van eenen vaardigen voortgang, en teffens bestand te wezen, om het te diep inzinken der zwaarte van Schip en lading, door de drukkende kracht der bijstaande zeilen, voortekomen? Ten tweeden: Hoe groot moet de boog van het geheele Scheepslichaam

Archief | 2002 | | pagina 107