122 PRIJSVRAGEN is een brief van hem aan J.W. te Water van 10-11-1818, waarin hij over deze publicatie schrijft. In 1848 wordt nog een poging gedaan de geschiedenis van de rederijkerskamers beschreven te zien (prijsvraag 114). Prijsvraag 38 Welke Fabriken zouden, in aanmerking genomen wordende de natuurlyke gesteldheid en ligging der Provincie van ZEELAND, in derzelver onderscheidene gedeelten, met goede en zekere vooruitzichten, nog kunnen ondernomen worden? Men vordert: dat opzettelyk gehandeld worde over zulke fabriken, die zowel in de steden, als ten platten lande, kunnen uitgeoefend worden: - en dat men al de opgegevene takken niet by eenvoudige beschouwing late berusten; maar het voordeel, zooveel mogelyk, door naaukeurige berekeningen, aantoone: - en eindelyk de middelen opgeve, in dit opzicht, geoordeeld worden geschikt te zyn. Indiener PL van Royen (inv.nr. 6, p. 153). Jaar 1790; herh. t/m 1793; ingetrokken 1794. Antwoorden 1792: 1 (inv.nr. 6, p. 217). Motto Daer het volk is, is de nering, zegt de mosselman (inv.nr. 6, p. 217). Jury M. van Visvliet, B.M. Pous, A.F. Lammens, H. van Royen en A. Drijfhout (inv.nr. 6, p. 237). Bekroning Geen (inv.nr. 80, programma 1794). Prijsvraag 39 Daar het voor alle liefhebberen van nuttige kunsten en fraaije letteren, van belang is, om de onderscheidene MAATSCHAPPYEN te kennen, die ter bevordering derzelven zyn ingericht: vooral, wanneer men eene vereeniging van onderlinge krachten bedoelt; immers zich wil toeleggen, om elkanders werksaamheid niet te hinderen: - zoo word gevorderd: een geschiedkundig verslag van alle zoodanige Maatschappyen, waar ook dezelven zich bevinden; en byzonder binnen dit Gemeenebest: - welk begeerd verslag in zich moet behelzen eene korte en naaukeurige opgaaf van derzelver oorsprong, aard, ouderdom, wetten, uitgegevene verhandelingen, bekroonde prysvragen, tegen- woordigen staat, en Sekretarissen. Indiener N.C. Lambrechtsen (inv.nr. 6, p. 166). Jaar 1790; herh. t/m 1793; 1794 ingetrokken. Antwoorden Geen. Opmerkingen Plet Genootschap zal proberen deze vraag op een andere manier dan door een prijsvraag op te lossen; de vraag is te belangrijk om onbeantwoord te blijven (inv.nr. 80, programma 1794). Zie prijs vraag 89 uit 1819. Prijsvraag 40 Daar men aan de uitvindingen dezer eeu ook te danken heeft het eene en andere middel, om stilstaand en daardoor bedorven water te zuiveren: zoo word gevraagd:

Archief | 2002 | | pagina 124