140 PRIJSVRAGEN Jury Bekroning Publicatie Opmerkingen tweespalt uit te spatten, die selden anders dan met verkortinge van de vryheydt en verderf van landt en luyden kan nedergeleydt werden (inv.nr. 56, p. 77). J.W. te Water, H. van Wijn, J.Meerman en J. Verheye van Citters (verzameling Verheye van Citters nr. 87, doos 140: brief van J. de Kan ter). 1807: H.W. Tydeman te Franeker, goud (inv.nr. 80, programma 1807). Nieuwe Verhandelingen ZGW1818, II, 4" stuk p. I-XIV, 1-118. In 1806 is Tydeman verzocht binnen zes weken zijn stuk tot meer volkomenheid te brengen (inv.nr. 80, programma 1806). Hij stuurt daarna zijn omgewerkte antwoord, dat bekroond wordt. De prijsverhandeling van Tydeman is ook afzonderlijk uitgegeven onder de titel 'Over de Hoeksche en Kabeljaauwsche partijschap pen' (Cat. ZGW 1864, p. 98). Kort voor de uitgave van Tydemans verhandeling verscheen J.C. de Jonge, Verhandeling over den oor sprong der Hoeksche en Kabeljauwsche twisten, ontleend uit echte, meest onbekende gedenkstukken, Leiden 1817. In mei 1817 zond De Jonge een exemplaar naar de Leidsche Maatschappij van Let terkunde (hs. 422). Misschien is de verhandeling van De Jonge de oorzaak geweest van de publicatie door het ZGW van de reeds bij het Genootschap berustende prijsverhandeling van Tydeman. Prijsvraag 68 Eene beknopte Letterkundige Geschiedenis der Wiskunde in ons Vaderland, sedert derzelver eerste beoefening aldaar tot heden toe: behelzende de ontdekkingen, vorde ringen en schriften der Vaderlandsche Mannen (Vreemdelingen in dit Land gevestigd niet uitgezonderd) welken in die Wetenschappen hebben uitgemunt; gevolglyk ook de successive omstandigheden dier Wetenschap zelve, met alles wat dienen kan, om de Letterkundige Geschiedenis der Wiskunde in ons Vaderland op eene beknopte en duidelyke wys, en dus ook met aanhaling der bronnen of authoriteiten, te schetzen. Onder het woord Wiskunde verstaat het genootschap, zoo de zuivere als de gemengde: de zuivere, zoo stellig als werkdadig: tot de gemengde brengt het Genootschap alle die onderwerpen der Natuurkunde, die meer regtstreeks vallen onder de toepassing der Wiskunde, als: Mechanica, Statica, Dynamica, Hydrodynamica (ten aanzien der Mechanica, en Hydrodynamica, begeert het Genootschap geene opgave van 't gebruik, 't welk men van dezelve in ons Land gemaakt heeft, en dus ook niet van de talryke daar uit ontstane geschriften)Voorts Balistica, Cosmographie, Astronomie, Uranographie, Hydrographie, Geographie, Gnomonica, en Chronologie. Verder de Optica, in hare onderdeden. De Pyrotéchnie, Areometrie en de Accoustica. Eindelyk de Architectuur en hare onderdeden. Indiener Waarschijnlijk J. Meerman (inv.nr. 98, nr. 32). Jaar 1805; herh. t/m 1809; ingetrokken 1811. Antwoorden Geen. Opmerkingen Zie voor de indiener opmerkingen bij prijsvraag 65.

Archief | 2002 | | pagina 142