144 PRIJSVRAGEN zwarigheden en twijfelingen, en welke zijn dezelve? 2. Gesteld in allen gevalle dat men de voorkeur aan lage, boven hoog uitstekende Werken voor de defensie en verbetering der Zeeuwsche Stranden gaf, zoude men dan daartoe de tegenwoordige aangenomene wijze van Constructie der verlaagde Paalwerken aan de Stranden van Walcheren en Schouwen, boven de aan de Hollandsche kusten gebezigde steene Hoofden of met steen gedekte Rijsdammen, verkiezen, of zouden deze laatste ook aan de Zeeuwsche Stranden boven de eerste verkieslijk zijn? welke redenen bestaan er voor het een of ander? zouden er, in het eerste geval, in den tegenwoordigen aanleg dier Werken verbeteringen kunnen worden gebragt? of welke zoude, in het laatste geval, de Constructie der steene Hoofden aan de Zeeuwsche Stranden moeten zijn?' Antwoorden 1810: 1 (inv.nr. 56, p. 84). 1816: 1 (inv.nr. 56, p. 90). Motto's 1810: a: De zorg voor de beveiliging van de Stranden en Duinen behoort in Zeeland tot de belangrijkste zaken (inv.nr. 80, pro gramma 1811). 1816: b: Zoo het eene waarheid is, dat een vlak hellend Werk, het uitwerkend vermogen des waters enz. tot beschadiging vermindert, en een steil opgaand werk die vermeerdert, dan is het ook eene waarheid, dat de vlakke met Steen gedekte Rijsdammen daar tegen beter bestand zijn, en de Stranden gemakkelijker zullen defenderen, dan steil opgaande Paalhoofden (inv.nr. 80, programma 1818). Vindplaats Motto a: hs. 6373. Jury Niet achterhaald. Bekroning A. Caland te Middelburg goud, motto b (inv.nr. 80, programma 1818). Publicatie Nieuwe Verhandelingen ZGW1821, III, 4" stuk p. 1-107. Van de bijlagen heeft het ZGW slechts c en f uitgegeven. Opmerkingen In het archief van de Polder Walcheren dat nu bewaard wordt in het Archief van het Waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes berust een afschrift van de prijsverhandeling met de bijlagen a t/m h C. de Waard, Inventaris van de Archieven der Besturen van het Eiland Walcheren 1511-1870, Middelburg 1914, nr. 2288). In de Nieuwe Verhandelingen ZGW zijn bij het bekroonde antwoord slechts 2 van deze bijlagen (c en f) gedrukt. Ook in De Waard, p. 232: 'Uittreksel uit een memorie in antwoord op een prijsvraag van het ZGW betreffende de toepassing van lage rijsdammen op de stranden van Walcheren (10 maart 1809), met remarques van A.E Goudriaan'. Prijsvraag 74 Hoedanig is de Aardrijkskundige gesteldheid van Vlaanderen, bijzonder van het voormalig-Staats-Vlaanderen geweest, sedert de oudste tijden, tot aan het einde der veertiende Eeuw? Welke veranderingen heeft dezelve, ook met betrekking tot

Archief | 2002 | | pagina 146