PRIJSVRAGEN 159 D.M. de Superville (inv.nr. 67, stuk 9) dat over dit onderwerp een bredere prijsvraag kan worden uitgeschreven, namelijk: 'Een beknopt verhaal van de in Europa Asia Afrika en America te land en ter zee krijgskundige daden zoowel, als van de zoo in als buiten het Vaderland Staatkundige bemoeyingen door de Zeeuwen in of betrekkelijk den dienst van het Nederlandsche Gemeenebest in het algemeen of in dat van hun gewest in het bijzonder verrigt, gedurende het bijna 50 jarig tijdbestek hetwelk van het sluiten van den Vrede van Munster tot op het sluiten van dien van Rijswijk of van 1648 tot 1697 invalt, met aanwijzing en van den invloed dier daden op den Staatkundigen toestand van het Vaderland, en van dezelve zoo op de welvaart van deszelfs ingezetenen in het algemeen als op die van dit gewest in het bijzonder.' Prijsvraag 100 Welke zijn de verschijnselen die gewoonlijk aan opslurping (absorptie) van het licht worden toegeschreven? Aan welke wetten zijn deze onderworpen, en uit welke gronden kunnen zij verklaard worden? Indiener P. J. Uijlenbroek (inv.nr. 98, nr. 256). Jaar 1837; ingetrokken 1842. Antwoorden Geen (inv.nr. 10, p. 69). Prijsvraag 101 Het Genootschap vraagt eene beknopte doch naauwkeurige opgaaf van de latere vorderingen in de Meteorologie en van den tegenwoordigen staat van dit gedeelte der Natuurkunde? Indiener C. Pruijs van der Hoeven (inv.nr. 98, nr. 246). Jaar 1837; herh. t/m 1842; ingetrokken 1845. Antwoorden Geen (inv.nr. 10, p. 69). Prijsvraag 102 Daar er geene afzonderlijke Flora van Zeeland bestaat, en er sedert het jaar 1610, toen CASPAR PELLETIER zijn Werkje over de Planten van Walcheren uitgaf [Casp. Pel- letirii, Plantarum turn patriarum, turn exoticarum in Walachria Zeelandiae insula nascentium Syninymia, Middelburgi, 8 vol., 1610], geen opzettelijk werk daar over is in het licht verschenen, zoo verlangt het Genootschap, in der tijd, eene volledige Flora Zeelandiae. De uitgebreidheid echter van dit onderwerp in aanmerking ne mende, stelt het zich voor om stuksgewijze de bouwstoffen te verzamelen, tot het zamenstellen van een zoodanig werk. Voor het tegenwoordige bepaalt het zich tot de zigtbaar bloeijende Planten in het eerste District der Provincie Zeeland (het Eiland Walcheren en St. Joosland), en stelt dus als Prijsvraag voor: Eene Naamlijst en beknopte Beschrijving der op het Eiland Walcheren en St. Joosland in het wild wassende zigtbaar bloeijende Planten, met opgave der plaats waar dezelve gevonden worden, en met verwijzing naar één of meer werken, waarin zij goed afgebeeld of

Archief | 2002 | | pagina 161