PRIJSVRAGEN 163 Jaar 1845; herh. t/m 1851; daarna niet meer. vermeld. Antwoorden Geen. Prijsvraag 110 Welke zijn de verdiensten der Nederlanders omtrent de studie der Ciassieke oudheid? Onder Nederlanders wil men ook de zodanigen begrepen hebben, die, ofschoon in Nederland niet geboren, daar echter hunne vorming ontvangen, althans gebloeid hebben. Indiener H. Polman Kruseman (inv.nr. 99, nr. 18). Jaar 1845; niet herhaald. Antwoorden Geen. Prijsvraag 111 Welke grondsoorten zijn er in de Provincie Zeeland, die kunnen geacht worden geschikt te zijn tot grondstoffen (matière première) voor Fabrieken? Indiener S. de Wind (inv.nr. 99, nr. 1). Jaar 1845; niet herhaald. Antwoorden Geen. Prijsvraag 112 Daar het, blijkens de ondervinding, niet op goede gronden kan ontkend worden, dat onderscheidene heete, zoo besmettelijke als epidemische ziekten in Zeeland zeldzamer heerschen dan in andere gewesten van ons Vaderland, en aldaar, ook minder gevaarlijk zijnde, niet zoo groote verwoestingen aanrigten; zoo vraagt het genootschap: Een geschiedkundig overzigt van zoodanige besmettelijke en epidemische ziekten, welke in de laatste twintig jaren in Zeeland geheerscht hebben, - van haren aard, en van haren invloed op het leven der inwoners. Eene aanwijzing der gunstige uitkomsten, welke in dit opzigt Zeeland boven andere gewesten in ons Vaderland kennen doet. Eene ontwikkeling der oorzaken, welke tot deze gunstige uitkomsten voeren. Indiener B. de Jonge (inv.nr. 99, nr. 31). Jaar 1848; herh. t/m 1854; daarna niet meer vermeld. Antwoorden Geen. Prijsvraag 113 Onder welke omstandigheden verkrijgt een Staat, waarin het beginsel van vrijen handel is aangenomen, het regt om het opkoopen van levensmiddelen, althans in deszelfs meest verderfelijk uiterste, tegen te gaan? Wat heeft de ondervinding tot dusverre geleerd omtrent de middelen, hier of elders te dien aanzien beproefd, hetzij door strafwetten, marktreglementen, tijdelijke belemmering van uitvoer of dergelijke? En welke zijn de meest doelmatige middelen, om met de minst mogelijke belemmering van den vrijen handel aan het hier bedoelde opkoopen paal en perk te stellen, of althans een tijdelijk volslagen gebrek aan voedingsmiddelen op de meest bedreigde plaatsen voor te komen?

Archief | 2002 | | pagina 165