166 PRIJSVRAGEN staatkundige loopbaan en zijne bijzondere lotgevallen, nog zeer weinig is opgetee- kend; waarom derhalve gevraagd wordt: Eene grondig bewerkte Levensgeschiedenis van Jacob Cats; en daarbij, als aanhangsel, eene voldoende Bibliographische opgave zijner geschriften. Indiener S. de Wind (inv.nr. 99, nr. 35). Jaar 1851; herh. t/m 1857; daarna niet meer vermeld. Antwoorden Geen. Prijsvraag 120 Eene Historisch industrieele Verhandeling over den Handel en het Fabriekwezen in Zeeland, van de vroegste tijden af tot aan de oprigting der Oost-Indische Com pagnie. Indiener J. ab Utrecht Dresselhuis (inv.nr. 99, nr. 39). Jaar 1854; herh. t/m 1857; daarna niet meer vermeld. Antwoorden Geen. Prijsvraag 121 Men houdt het voor eene waarheid, dat land- en luchtgesteldheid grooten invloed heeft op het karakter eener bevolking. Het Genootschap vraagt: Welke zijn de ken merken van het Nederlandsch Karakter in het algemeen en van het Zeeuwsche in het bijzonder? In hoe verre zijn deze uit den invloed van Land- en Luchtgesteldheid te verklaren? Indiener F. H. Batenburg (inv.nr. 99, nr. 41). Jaar 1854; daarna niet meer vermeld. Antwoorden Geen. Prijsvraag 122 Het is bekend dat in de eerste helft der 18de eeuw, misschien nog wel iets vroeger en later, de prijs der Landen en Huizen, althans in vele oorden van ons Vaderland, buitengewoon laag was. Zoo vermeldt bijv. de Schrijver van den Tegenwoordigen Staat der Vereen. Nederl., 1ste deel, bladz. 14: 'In Noordholland heeft men sedert eenige jaren verscheidene Landerijen spa gestoken en Huizen om niet weggegeven'. Verg. bladz. 129. Voorbeelden omtrent Zeeland vindt men bij den Heer Scheltema, Oud en Nieuw, 1ste deel, bladz. 31 en elders. Omtrent Overijssel o.a. de Aantee- keningen uit Uffenbachs Reizen (Vrije Fries, Vide deel) van den Heer Dirks. Intus- schen schijnen noch de oorzaken, noch de omvang van dit verschijnsel genoegzaam onderzocht te zijn. Het Genootschap vraagt alzoo: Een opzettelijk onderzoek naar de Verkoopwaarde der Landerijen en Huizen in de onderscheidene Gewesten van ons Vaderland, voornamelijk in de 1ste helft der 18de eeuw, vergeleken met vroegere en latere prijzen; alsmede naar de oorzaken, die tot die buitengewone laagte hebben aanleiding gegeven. Indiener S. de Wind (inv.nr. 99, nr. 44). Jaar 1854; herh. t/m 1857; daarna niet meer vermeld. Antwoorden Geen.

Archief | 2002 | | pagina 168