1770 1772 PRIJSVRAGEN 173 Conceptprijsvraag 15 Wat middel is er om een stoffe te vinden, of uit andre stoffen samen te stellen, welke niet schadelijk is of kan zijn aen de gezondheid, en nogtans van het zelve gebruik, sterkte en prijs in de samenleving van ons land is, als het ijzer, tin, koper en andre metalen, bij ons gemeenelijk dienden tot het vervaardigen van veelerley vaetwerk, noodzakelijk in de kooking en bereiding van het voedsel en medicijnen van menschen en dieren? Indiener C. Ploos van Amstel (inv.nr. 3, p. 146). Conceptprijsvraag 16 Is de Zeeuwsche lugt nadeeliger dan elders; zoo ja, welke zijn er de reeden van? Indiener Onbekend (inv.nr. 3, p. 184). Conceptprijsvraag 17 Welke de oorzaken mogen weezen, dat de zoete wateren binnen 's lands en de ves ten der steden, canalen, vijvers e.a. zich dikwerf komen te keeren (zoo als men 't noemt) en dat als dan de visch welke zigh daar in ophoud komt te sterven. Welke de middelen zijn ter voorbehoedingh of ter herstelling voor 't tegenwoordige of voor het vervolg. Indiener D. Radermacher (inv.nr. 3, p. 198). Opmerkingen Radermacher geeft daarbij bericht van een bijzondere gebeurtenis in een nieuw gegraven vijver op zijn buitenplaats Poppenroede- ambacht op Walcheren. Conceptprijsvraag 18 Welke zijn de misslagen waarvoor geleerde maatschappijen zich moeten hoeden? Indiener Onbekend (inv.nr. 4, p. 52). Conceptprijsvraag 19 Welke zijn de beste middelen om den paalworm te dooden, of deszelfs verwoestingen te keer te gaan? Indiener Onbekend (inv.nr. 4, p. 52). Conceptprijsvraag 20 Of een vrije drukpers voor dezen staat nuttig zij? Zoo ja of men dezelve dan met of zonder bepaaling heeft toe te laaten? Indiener Onbekend (inv.nr. 4, p. 52). Conceptprijsvraag 21 Wat heeft men te betrachten om het voorgebergte van Africa, de Caap de goede Hoop ten meesten nutte en voordeel voor deze vereenigde gewesten te maaken? Indiener Onbekend (inv.nr. 4, p. 52).

Archief | 2002 | | pagina 175