1783 178 PRIJSVRAGEN bij andere wonden zoo zeldzaam word waargenoomen? Wat is de reden dat bij zommige geschootene wonden dit toeval zich op den achtsten of negenden dag na hunne bekoome wond vertoond, en bij andere van deze weder na den veertienden of een- en twintigsten dag? Wat is het beste en beproefste middel om dit toeval bij geschootene wonden voor te komen, of welk is het proefkunstigste hulpmiddel om dit toeval tegenwoordig zijnde, de lijders daar van te geneezen? Indiener B. Hussem (inv.nr. 5, p. 2). Conceptprijsvraag 47 Over het deel, dat de Nederlanders genomen hebben in de kruistogten en den invloed welken zij gehad hebben op derzeiver taal, gewoonten, zeden, wetten, koophandel enz. Indiener Onbekend (inv.nr. 5, p. 105). Opmerkingen In inv.nr. 5, p. 105 (notulen februari 1783) worden in enkele zin nen drie conceptprijsvragen genoemd (hier de nrs 47, 48 en 49). De volledige teksten zijn eerder opgegeven, maar de juiste data konden door het ontbreken van de notulen van 1775 tot 1782 niet achterhaald worden. Conceptprijsvraag 48 Over den invloed welken de zedelijke wijsbegeerte heeft of hebben moet op de waare belangen van een vrij Gemeenebest. Indiener Onbekend (inv.nr. 5, p. 105). Opmerkingen Zie de opmerkingen bij conceptprijsvraag 47. Conceptprijsvraag 49 Over de genezinge van den persloop zoo elders, als bijzonderlijk te Batavia. Indiener Onbekend (inv.nr. 5, p. 105). Opmerkingen Zie de opmerkingen bij conceptprijsvraag 47. Conceptprijsvraag 50 Wat is er, het geen in de Republijk der Vereenigde Nederlanden, hinderlijk is voor den bloeij der konsten en wetenschappen, en hoe zou men die bloeij aldaar meer kunnen bevorderen? Indiener Onbekend (inv.nr. 5, p. 108). Conceptprijsvraag 51 Welke zijn de vereischten van goede wetten, bijzonderlijk in 't Nederlandsche Ge meenebest en deszelfs coloniën? Indiener Onbekend (inv.nr. 5, p. 108). Conceptprijsvraag 52 Door welke middelen zou de koophandel in de O. en W. Indische coloniën nuttiger in 't algemeen voor de Nederlanders gemaakt konnen worden, zonder echter de

Archief | 2002 | | pagina 180