1784 1785 PRIJSVRAGEN 179 geoctroyeerde O. en W.I. Compagnien in 't allerminst te benadeelen? Indiener Onbekend (inv.nr. 5, p. 108). Conceptprijsvraag 53 Welke hulpmiddelen zijn er reeds bekend, die stof konden verschaffen tot het 't saamen- stellen eener Natuurlijke Historie van Zeeland. Zoude zulk eene historie niet best door vereeniging der kundigheden van verscheide persoonen konnen worden ontworpen? En hoedanig eene schikking zoude daartoe 't best konnen gemaakt worden. Indiener A. 's Gravezande (inv.nr. 59, p. 111-112). Conceptprijsvraag 54 Dewijl men lang heeft geklaagd, dat op de Nederlandsche Hoogeschoolen ontbreeken zulke hospitaalen als men in Vrankrijk, Schotland, Duitschland en elders heeft, daar in de leerlingen geoeffend worden in de beschouwende en werkdaadige Genees-, Heel en Vroedkunde, en onze ingezetenen daarin het hoogste belang hebben, welke middelen tot wegneeming van dat gebrek het meest toereikende zouden zijn? En in 't bijzonder hoedanig men in Zeeland, zoo ten nutte der ingezetenen als der zeevaard Stichtingen van dien aart zoude konnen vormen ter bekwaam maaking der leerlingen niet alleen in de Heel, maar ook in de Vroedkunde. Indiener A. 's Gravezande (inv.nr. 59, p. 111-112). Conceptprijsvraag 55 Daar de kinderziekte in verscheidene plaatsen van nieuws ontsteekt, en 't niet waarschijnlijk is, dat het vooroordeel tegen de in-enting noch zoo schielijk zal zijn opgeheeven, zoude men niet konnen opgeeven, welke voorbehoeding en behande ling omtrent de natuurlijke kinderziekte, hier en daar op de proeve het voordeeligste is bevonden. Indiener A. 's Gravezande (inv.nr. 59, p. 111-112). Opmerkingen Zie prijsvraag 33 uit 1788, ingediend door M. Houttuijn. Conceptprijsvraag 56 Zoude het niet nuttig zijn, dat men konde hebben eene beknopte opgave of algemeen register van de ontdekkingen, uitvindingen en nuttige voorstellen te vinden in de verhandelingen van Akademien, Maatschappijen, Genootschappen, verzamelingen van enkele verhandelingen, of ingelast in maand of andere periodique schriften? Aangezien elks gelegenheid niet toelaat alles te leezen. Indiener A. 's-Gravezande (inv.nr. 59, p. 111-112). Conceptprijsvraag 57 Terwijl er zich bevinden een groot aantal van geleerde en voortreffelijke berichten van uitvindingen en verbeteringen in wetenschappen, konsten en handwerken, 't

Archief | 2002 | | pagina 181