1786 1789 182 PRIJSVRAGEN te strekken aen anderen, zonder echter de vrijheid en eer der misdadigers al te zeer te krenken? Indiener J.J. Brasser (inv.nr. 5, p. 236). Conceptprijsvraag 67 In welke takken der fraaie letteren, kunsten en wetenschappen zijn de Nederlanders noch achterlijk? En is die achterlijkheid slegts toevallig; of is zij in hun nationaele caracter of andere omstandigheden gegrondt? Indiener G.Kuipers (inv.nr. 5, p. 237). Conceptprijsvraag 68 Wat is de reden, dat het vrugtdraagend geboomte, nu bijna jaarlijks, in de voortijd, zodanig geteisterd wordt, dat het in de zomer geheel bladerloos, even als in de winter staat, en dus niet alleen het sieraad der tuinen benomen, maar zelfs de verwagting der vrugtteelinge, tot groote schade van landluiden en stedelingen, in veele streeken van ons land, geheel teleurgesteld worden? Is zulks alleenlijk aan de laate nagtvorsten, aan guure nootdewinden en droogte toe te schrijven; of zijn verscheiderleij rupsen, wormpjes en ander ongedierte, daarvan de oirzaaken? Of helpt het een het ander? Wat nadeel doen de zwarte vliegen in dit opzigt? Welke is de oirsprong van de wolf, trekmaden en kaprupjes? Welke middelen zijn door de ondervinding bekwaamst en tevens van den minsten omslag bevonden om die voortteeling te beletten van dit ongedierte. Is er ook eenig tegen de uitwerking der zeevlammen, dien aangaande, te bedenken? Indiener M. Houttuijn (inv.nr. 5, p. 295). Conceptprijsvraag 69 Daar er veele voortreffelijke verhandelingen door onderscheidene geleerde genoot schappen in ons vaderland, reeds zijn uitgegeeven; daar bij sommigen derzelven gelijk ook bij bijzondere natuurbeminnaars fraaije verzamelingen van boeken, naturaliën enz. gevonden worden. Wat zou het geschikst middel zijn om die en deze meer algemeen bekend te doen worden tot vermeerdering van de kennis der natuur en verbetering van kunsten en wetenschappen onder de onderscheidene rangen van menschen en bijzonder der konstenaaren en werklieden. Indiener Onbekend (inv.nr. 6, p. 47). Opmerkingen Zie conceptprijsvraag 57. Conceptprijsvraag 70 Daer de ondervinding leert, dat de Inlandsche vrouwen in Oostlndien gemakkelijker baeren dan in Europa, welken zijn hiervan de redenen? Hangen die af van het klimaet of van het maekzel der vrouw, of van het kind, ofwel van alle die oorzaeken saemen? Indiener Onbekend (inv.nr. 6, p. 112).

Archief | 2002 | | pagina 184