1791 1802 184 PRIJSVRAGEN Indiener H. van Royen (inv.nr. 6, p. 154). Opmerkingen Inv.nr. 6, p. 154: Over deze conceptprijsvraag is om gewigtige redenen geresolveert, dezelve voor alsnoch aen te houden, en af te wachten, hoedanig de loop der zaken betrekkeljk deszelvs hoofd en hand zich in vervolg zal toedragen, om alsdan van dezelve, naer eisch der omstandigheden een zo nuttig, als noodzakelijk gebruik te maken. Conceptprijsvraag 74 Daer de tegenwoordige leeftijd, boven vorige eeuwen op verlichting en eenen hogeren trap van volmaaktheid schijnt roem te dragen, word gevraegd of inderdaad bij het menschdom in het gemeen, of wel in 't bijzonder in de geleerde waereld men slegts op eene andere maer waerlijk op eene betere en nuttiger wijze zodanige vorderingen gemaeckt worden, die tot verlichting en meerdere volmaking strekken; zo ja: in welke opzichten die verlichting en meerdere volmaking wezenlijk plaats hebben? Indiener S.T. Huët (inv.nr. 6, p. 184). Conceptprijsvraag 75 Oude overleveringen melden, dat weleer de Nederlanden in vorige eeuwen door 't zeewater zijn overstroomd geweest, en dat de stad Tongeren gelegen drie uuren van Maastricht een zeehaven was geweest, met een bewijs, dat er ringen in de wallen dier stad zijn geweest, en mogelijk nog gevonden worden, daar de zeeschepen aan vastgemeerd wierden: Tot onderrigting werd verzogt om deswegens eenige elucidatie te erlangen om met de meeste zekerheid te konnen weten of zulks immer plaats gehad heeft, en de tijd wanneer, alsmede of er immer eene communicatie te land heeft plaats gehad tusschen de Fransche en Engelsche kust in het Canaal voor de Cimbresche (Cimbrische) vloet; en wanneer die landengte is doorgebrooken? Indiener F. R. Radermacher (inv.nr. 98, nr. 2). Conceptprijsvraag 76 Alzoo dagelijksche voorbeelden, algemeen bewijzen dat de verplaatzing van zog bij eerst bevallen kraamvrouwen, van de vreeslijkste gevolgen kunnen zijn, en de behandeling en verzorging van zoodanige vrouwen, door dezulke welke hun daag- lijks oppassen op zeer onderscheiden manieren, en menigmaal tegen den anderen strijdende daaden werden uitgeoeffend: Word gevraagd, Eerstelijk; een algemeen en vatbaar voor ijder geschreeven voorschrift, hoe een vrouw geduurende haar zwanger heid en na de verlossing zig behoorden te gedraagen en ten tweeden: een opgaave van regels, voor de minnen of bakers, hoe zij ter bestrijding van zodanig kwaad, hunne kraamvrouwen behoorden te behandelen? Indiener J.C. Serlé (inv.nr. 98, nr. 5). Opmerkingen Volgens de ledenlijst zou dit moeten zijn C.J. Serlé. In 1803 werd

Archief | 2002 | | pagina 186