186 PRIJSVRAGEN Welke middelen tot aankweeking en versterking van dat zedelijk gevoel (deszelfs aanwezen ondersteld, of betoogd, of bevestigd zijnde) bij toenemende rijper jaaren kunnen worden in 't werk gesteld? Indiener J.A. Modera (inv.nr. 98, nr. 9). Conceptprijsvraag 81 Welke takken van koophandel en zeevaart, welke fabrieken en trafieken hebben den bloeij van Zeeland, in vroegere en latere eeuwen meest bevorderd? Welke waren de voornaamste redenen der verminderinge of geheele toestoppinge van die bronnen van welvaart? en door welke middelen zouden sommigen derzelver wederom kun nen geopend worden? Indiener J.W. te Water (inv.nr. 98, nr. 10). Conceptprijsvraag 82 Welke is de wederkeerige invloed der wijsbegeerte op de taalkunde, van allerleije volken, en van de taalkunde op de wijsbegeerte? Indiener J.W. te Water (inv.nr. 98, nr. 11). Conceptprijsvraag 83 Welke is de waare, bestendige en onveranderlijke grondslag van het schoone in alle de werken der natuur? Indiener J.W. te Water (inv.nr. 98, nr. 12). Conceptprijsvraag 84 In hoeverre kunnen de oudste vaderlandsche geschiedenissen opgehelderd worden uit zulke Romeinsche opschriften en penningen, van welke men in 't zekere weet, dat zij niet van elders herwaards gebragt, maar in ons vaderland eerst gevonden zijn? Indiener J.W. te Water (inv.nr. 98, nr. 13). Conceptprijsvraag 85 Wat is er, bij waarschijnlijke gissinge, uit de oude Grieksche en Romeinsche his toriën voor ons te leeren, ten aanzien der volgende lotgevallen van de Bataafsche Republiek? Indiener J.W. te Water (inv.nr. 98, nr. 14). Conceptprijsvraag 86 Daar er sedert een geruime tijd, én door het Zeeuwsch Genootschap, én door andere in ons vaderland zo ernstig gedacht is aan, en zoo veele nuttige voorslagen gedaan zijn tot verbetering der scholen; en echter de treurige ondervinding leert, dat de gewenschte verbetering niet alleen achterblijft, maar zelfs de pogingen ter bevor dering derzelve veel tegenstand vinden - zo is de vraag: Welke zijn de redenen van dezen tegenstand? en welke de beste en meest geschikte middelen, om dezelve weg te nemen, en de verbetering van het school-onderwijs dadelijk te bevorderen? Indiener A. van Deinse (inv.nr. 98, nr. 17).

Archief | 2002 | | pagina 188