196 PRIJSVRAGEN acht nemen, en in welke bijzondere ziekten behoort men vooral te letten om beide uiterstens te vermijden. Indiener A. van Stipriaan Luiscius (inv.nr. 98, nr. 66). Conceptprijsvraag 131 Geeft de nadere kennis van sommige werkingen en bestanddeelen van het dierlijke ligchaam ook eenig licht over den aart en oorzaken van de spruw of sprouw (aph thae)? Wanneer is zij een goed; en wanneer is zij een kwaad verschijnsel? en is het in alle gevallen en tijdperken geoorloofd dezelve door zoogenaamde abstergerende middelen of het specificum te voorkomen of te verdrijven? Indiener A. van Stipriaan Luiscius (inv.nr. 98, nr. 67). Conceptprijsvraag 132 Welke zijn de krachtigste en meest overtuigende bewijzen voor de waarheid en God delijke oorsprong der Heilige Schriften? Indiener P. Haack (inv.nr. 98, nr. 68). Conceptprijsvraag 133 Hoe kan uit de volmaaktheid der zedenleer van den verheven instellen van den christelijken godsdienst, in vergelijking van die der grootste wijsgeren, deszelfs voortreflijkheid en ware grootheid worden aangewezen? Indiener P. Haack (inv.nr. 98, nr. 69). Conceptprijsvraag 134 Welk zijn de geschiktste middelen om de christelijke godsdienst den meesten invloed te doen hebben op het zedelijk gedrag van Neérlandsch inwoneren? Indiener P. Haack (inv.nr. 98, nr. 70). Conceptprijsvraag 135 Op welk eene wijze en door welke middelen, kan het afleggen van den plechtigen eed meest beantwoordend aan het gewigtig oogmerk van denzelven gemaakt worden? Indiener P. Haack (inv.nr. 98, nr. 71). Conceptprijsvraag 136 In hoe verre kan, en in hoe verre behoorde het Mosaische recht, den grondslag van een civiel en crimineel wetboek te zijn voor alle maatschappijen, die den goddelijken oorsprong van dat recht erkennen? Indiener A. van Stipriaan Luiscius (inv.nr. 98, nr. 72). Opmerkingen Zie prijsvraag 77 uit 1811. Conceptprijsvraag 137 Welke ziekten zijn aan deze landen die wij bewonen, in onderscheiding van anderen eigen? Welke zijn de oorzaken daarvan, en de geneesmiddelen die onze vaderlandsche grond daar tegen levert? Indiener A. van Stipriaan Luiscius (inv.nr. 98, nr. 73).

Archief | 2002 | | pagina 198