200 PRIJSVRAGEN Conceptprijsvraag 153 De wederkeerige invloed van volksvermaken en deszelfs zeden toegestaan zijnde, is de vraag: of onze toneel-inrigting eene genoegzame strekking hebbe, om de menschen, onder een vrolijk gelaat, tevens goede beginselen in te planten? zoo niet: welke zijn dan de middelen om het toneel daar toe dienstig te maken? Indiener A.C. van Citters (inv.nr. 98, nr. 94). Conceptprijsvraag 154 Welke zijn de middelen om onze verflauwende vaderlandsliefde op te wekken? en hoe moet zij gewijzigd zijn, wil ze den koophandel, de weelde en de verlichting doen dienen, om ons diep gezonken vaderland weder op te beuren? Indiener A.C. van Citters (inv.nr. 98, nr. 95). Conceptprijsvraag 155 Er zou dus, naar mijn inzien een zeer gewigtige dienst aan onze algemeene en bij zondere vaderlandsche geschiedenis gedaan, ja hare volmaking grootelijks bevorderd worden, en dit zou nu juist ter regter tijd ondernomen worden,- indien men door alle de voormalige provintien kundige liefhebbers zocht op te wekken en aan te sporen om, sedert omtrent het midden der 16e eeuwe en vervolgens geduurende het geheele tijdperk van het Gemeenebest voor ieder gewest afzonderlijk, uit oorspronkelijke stukken en echte bescheiden welke naauwkeurig behooren aangewezen, en, zoo veel noodig, of geheel of bij uittreksels woordelijk aangehaald te worden, te leveren, eene staatkundige geschiedenis van ieder gewest in betrekking tot de algemeene belangen van het geheele Gemeenebest, tevens met eene bijzondere geschiedenis van dat zelfde gewest, met opzicht tot deszelfs inwendigen toestand en veranderingen, voor- en tegenspoed, geldmiddelen en muntwezen, grond en waterstaat, landbouw en veeteelt, koophandel, zeevaart, fabrieken, konsten en wetenschappen, zeden en gewoonten enz.- met alle onpartijdigheid geschreven; alles in zoo verre zulks niet reeds gedeeltelijk meer of min door Wagenaar of anderen moge geschied zijn, doch waarvan dan tevens uitdruklijk eene naauwkeurige aanwijzing zou behooren gedaan te worden. Zulke bijdragen, in ieder gewest het zij door eenen, het zij door meerkundige liefhebbers tevens, naar ieders wijze van inzien en den verschillenden aart der hulpmiddelen, die onder zijn bereik vallen, bearbeid, uit alle de gewesten op te zamelen, komt mij voor eene taak te zijn, die door een genootschap van wetenschappen zou kunnen ten uitvoer gebracht worden, doch zonder zulke medewerking welligt nimmer te hopen is. Daar nu het Zeeuwsch Genootschap ook vooral de volmaking onzer vaderlandsche geschiedenissen met zoo veel ijvers behartigd, heb ik gedacht ter voldoening aan het voor mij vereerend verzoek om eene of meer concept vragen op te geven, niet kwalijk te doen, met dit onderwerp als deszelfs oplettendheid waardig, bij dezen voortedragen. Is het misschien uit den aart der zake minder geschikt voor eene enkele prijsvraag, men zou het uitgestrekte doel kunnen trachten te bereiken door eene algemeene uitnoodiging, gepaard met het uitloven van aanmoedigende eereprijzen voor een of meer aan den eisch voldoende gekeurde volledige verhandelingen of gewigtige bijdragen van bovengemelden aart; men zou met een of twee onzer voormalige pro vinciën kunnen beginnen en jaarlijks daar mede voortgaan, tot dat eene volledige verzameling ware ingewonnen. Hetzij men ondertusschen verkiezen mochte met de uitgave der goedgekeurde stukken bij gedeeltens reeds een aanvang te maken,

Archief | 2002 | | pagina 202