1814 212 PRIJSVRAGEN Conceptprijsvraag 200 Daar de nederdrukking der cataract (depressie cataractis), welke tot in het midden der laatst afgeloopen eeuw algemeen werd uitgeoeffend, in later tijd, door de invoe ring eener nieuwe kunstbewerking, de uithaling der cataract (extractio cataractis) genaamd, bijna geheel buiten gebruik geraakte, totdat Scarpa, en ook eenige Fransche en Engelsche heelkundigen, dezelve weder opnieuw vereischten, en boven de latere kunstbewerking aanprezen, en men thans die nederdrukking op eene geheel nieuwe wijze, door de keratonijxis volbrengt, zoo vraagt men: le Welke veranderingen en verbeteringen hebben deze kunstbewerkingen ondergaan tot op den tegenwoordi- gen tijd? 2e Welke zijn de voor en nadeelen van ieder dezer kunstbewerkingen? 3e en in hoe verre, of in welke gevallen, is de eene dezer kunstbewerkingen boven de andere te verkiezen. Indiener J. Logger (inv.nr. 98, nr. 143). Conceptprijsvraag 201 Daar de teekenkunde, een zoo geschikt hulpmiddel aanbiedt ter ontwikkeling der krachten en vermogens van den mensch, en alzoo derzelver vroegtijdige beoeffening door de latere opvoedkundigen meer en meer wordt aangeprezen, zoo vraagt het Genootschap: Eene beredeneerde opgave van de voordeelen, welke de beoeffening der teekenkunde, in den jeugdigen leeftijd, in staat is op te leveren, ter oeffening van onderscheidene ligchaamskrachten, ter ontwikkeling der zielsvermogens en ter vorming van den smaak, en tevens eene naauwkeurige en duidelijke voordragt van zoodanig eene opklimmende leerwijze voor de rekenkunde, welke het meest gepast zoude zijn om deze voordeelen harer beoeffening op de zekerste en uitloldcendste wijze te verkrijgen? Indiener A.van den Ende (inv.nr. 98, nr. 144). Conceptprijsvraag 202 Daar onder de gewigtigste gebeurtenissen der veertiende eeuw ongetwijfeld moet gesteld worden de uitroeiying van de orde der Tempeliers door alle de landen der christenheid in Europa, en daar op dit stuk onlangs zeer belangrijke ontdek kingen zijn in 't licht gebragt, maar zonder dat tot heden toe eenig blijk schijnt te zijn hoedanig het omtrend in de voormalige Vereenigde Gewesten (Zierikzee uitgezonderd) is gehandeld, word gevraagt: Welk nader bescheid ten aanzien dezer zake, uit oude, egte en zoo veel mogelijk gelijktijdige geschriften kan worden op gespeurd? Bijzonder in agt nemende (indien de bovengen, uitroeying ook in deze landen heeft plaats gehad) waar, wanneer, op wiens gezag, op welke wijze zulks is werkstellig gemaakt. Indiener N.C. Lambrechtsen (inv.nr. 98, nr. 145). Conceptprijsvraag 203 Is aan den persoon van Zoroaster een geloofbare en in de historie door onbetwistbare auctoriteiten gevestigde wezentlijkheid toe te schrijven? Zoo ja, wat is van hem te zeggen? Welke is zijn leer geweest en hoedanig was de invloed van dezelve vooral

Archief | 2002 | | pagina 214