PRIJSVRAGEN 215 op hoog bevel door de Staats regering overrompeld en vermoord zijn geworden; daar te boven heeft men zeer verschillende gevoelens nopens de oorzaken van hunne algemeene uitroeying, het is daarom dat men vraagt: 1Wat is er van het bestaan en de werkzaamheden der order van de Tempelheeren in Holland en Zeeland of elders in de voormalige Zeve gewesten bekend? 2. Waaraan heeft men de vernietiging van hunnen order toe te schrijven! Zijn zij dadelijk vrij van die misdaden welke men hun ten last heeft gelegd? Zoo ja, vanwaar hebben die beschuldigingen tegens hun hunnen oorsprong? 3. En eindlijk, wat kan omtrend het een en het ander uit alle de stukken, die er in de laatste jaren over hunne geschiedenis zijn uitgegeven worden opgemaakt? Indiener J.A. Lotze (inv.nr. 98, nr. 159). Opmerkingen Zie conceptprijsvraag 202 met een iets andere bewoording. Conceptprijsvraag 215 Daar in ons vaderland op het voetspoor van andere landen de verlichting met gaz, misschien wel eerlang staat nagevolgd te worden; en het gebruik van stoom machines, als ook van andere oeconomische werktuigen, geschikt om menschen arbeid uit te winnen welligt als dan ook niet lang achterblijven zal: Zoo word gevraagd: Zal het in werking brengen dier uitvindingen ons vaderland voordeel toebrengen? Zoo ja, zal dat voordeel kunnen opwegen tegen het noodwendig gevolg dier uitvindingen, dat veele menschen van hunne kostwinning beroofd zullen worden? Zoo ja, Zijn er dan toch geene andere bronnen van bestaan voor laatstgemelden aan te wijzen? Indiener S. de Wind (inv.nr. 98, nr. 160). Conceptprijsvraag 216 Alzoo de vrij algemeene insurrectie der Spaansche bezittingen, in Zuid-America, of eene langdurige worsteling, of wel misschien de onafhanglijkheid dier landen ten gevolge schijnt te hebben, en een inlandsche oorlog van eenige jaren, Europa, met gebrek aan goud en zilver, daar en tegen, het vestigen van eene nieuwen staat, eene overvoering daarvan dreigd, verlangd het genootschap eene opgave van middelen om de gevoelige gevolgen van zoo een gebrek of overvloed te voorkomen of te verminderen, en vooral des schrijvers mening te weeten, of men, in eener van deze gevallen, op eenige wijze, voor muntwezen of negotie zoude kunnen gebruik maken van de platina of andere nieuwlangs bekend geworden metalen, om deze schokken in dit land van uit-, in- en doorvoer te kunnen matigen en uitstaan. Indiener M.J. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 161). Conceptprijsvraag 217 Met welke oogmerken hebben de oude volken hunne verschillende colonies aange legd, en zoude men zonder nadeel der culture in onze Westindische volksplantingen- het zij eenige deser bedoelingen van oude wijsheid- of andere middelen tot nieuwe wegen van meerderen bloei kunnen aanwenden? Zoude men op eenige wijze, gedu rende de gistingen in de binnenlanden dezer gewesten zonder de bestaande wetten of tractaten te eludeeren, of die te overtreeden zich tot voordelige wegen van handel met die landen kunnen voorbereiden, ten einde, bij herstelling der rust, deze nieuwe connecsien aan te knopen? Is het daartoe voor onze colonien geen tijd indien men

Archief | 2002 | | pagina 217