230 PRIJSVRAGEN Conceptprijsvraag 276 Daar de tegenwoordige wet op de ligting voor de krijgsdienst in ons vaderland thans een aantal jaren gevestigd is geweest, en men dus gerekend moet worden genoegzame ervaring te hebben nopens derzelver bruikbaarheid en doelmatigheid voor onzen landaard; zoo wordt gevraagd, heeft die ervaring ook eenige gebreken leren kennen zoo ten opzigte van de jaren der dienstpligtigheid als ten opzigte van de gebreken en ongesteldheden, die van de krijgsdienst moeten verschoonen, als van de hoeda nigheden die volstrekt in plaatsvervangers moeten worden vereischt. Indiener J. Munni(c)ks (inv.nr. 98, nr. 226). Opmerkingen In inv.nr. 9, p. 24 worden deze en de volgende zeven concepten gegeven onder de notulen van 5 februari 1834. Conceptprijsvraag 277 Of het gevangenisstelsel, dat thans bestaat, beter is dan eenig ander dat te voren bestaan heeft? Of het tegenwoordig gevangenisstelsel niet door zagtheid en toege vendheid de vrees voor gevangenisstraf verminderd, en zoo dit waar is, of er geene middelen zijn om, te gelijk, de straf in volle kracht op de wet te kunnen toepassen, en ze voor de gevangenen op eene gepaste wijze, dragelijk en nuttig te maken? Indiener J. Munni(c)ks (inv.nr. 98, nr. 227). Opmerkingen 1833 of 1834 (inv.nr. 9, p. 24). Zie de opmerkingen bij concept prijsvraag 276. Conceptprijsvraag 278 Daar men van tijd tot tijd zeer vele middelen heeft in het werk gesteld, om spoedig en gemakkelijk vuur te krijgen, en daartoe verschillende scheikundige stoffen en mengsels heeft dienstbaar gemaakt, als daar zijn de phosphorus, het donderzilver, de chloras potassae mengsels, aan te steken door zwavelzuur of door wrijving of schokking te ontvlammen, of ook daar men door galvanische werking spoedig een platina streep of draad gloeijend maakt of door eenen door kunst aangebragten stroom van waterstoflucht platina spons tot gloeijing brengt en den lucht zelve doet ontsteken, of zelfs door in eenpersing der lucht vuur daarstelt, zoo wordt eene korte beredeneerde en praktische opgave van al deze manieren van spoedig vuur te maken verlangd, die onder verschillende namen voorkomende tot het een of ander dage- lijksch huishoudelijk of ander gebied of ook vooral tot ontsteking van vuuwapenen worden aangewend, met aanwijzing, welke bij alle deze soorten de beste manieren van bereiding of inrigting te houden zij, en wat men voor de meerdere of mindere deugdelijkheid of gevaar van ontploffing door andere dan de gevorderde oorzaken denken moet. Indiener S. Stratingh (inv.nr. 98, nr. 228). Opmerkingen 1833 of 1834 (inv.nr. 9, p. 24). Zie de opmerkingen bij concept prijsvraag 276. Conceptprijsvraag 279 Daar ons onlangs de heer Brunner, hoogleeraar te Bern, bekend gemaakt heeft met eene nieuwe geschikte manier van onderzoek der dampkringslucht voornamelijk op derzelver gehalte aan kolenzure, water- en andere vreemde bijgemengde deelen, zie Meilinks schei-, artsenij, mengen natuurk. bibliotheek, Octb. 1833. d.xvi. bl.212

Archief | 2002 | | pagina 232