PRIJSVRAGEN 235 Conceptprijsvraag 296 De nuttigheid der biographiën is algemeen erkend, en in het bijzonder die van het werk van Pieter de la Rue, den levensbeschrijver der Zeeuwen, die in de raadzaal, op het oorlogsveld, in de kunsten, wetenschappen of letteren hebben uitgemunt. Daar echter dit werk door hetgeen later aan het licht gebragt is, of ook door hetgeen nog elders schuilt, in vele opzigten verbeterd en aangevuld zou kunnen worden, en het zelve ook slechts tot den leeftijd van De la Rue loopt; wordt door het Genootschap gevraagd; le- De verbetering en aanvulling der levensbeschrijvingen, voorkomende in het werk van P. de la Rue getiteld: Staatkundig, heldhaftig en geletterd Zeeland, met bijvoeging der levensbeschrijvingen van zoodanige Zeeuwen, welke in het door den schrijver behandelde tijdvak hebben uitgemunt, doch in zijn werk niet vermeld staan. 2e- Een vervolg tot op onzen tijd van het bovengenoemde werk van De la Rue, inhoudende de levensbeschrijving van alle thans overleden Zeeuwen, die na den uitgave van dat werk, in den krijg, den staatszaken, kunsten wetenschappen of letteren hebben uitgemunt. Daar het Genootschap wenscht, het antwoord op deze vraag tot een vervolg op het werk van De la Rue te doen dienen; zoo wordt gevor derd dat de levensbeschrijvingen zoo veel mogelijk ingerigt worden in den smaak van die van De la Rue. Aan hem, die deze vraag in haar geheel beantwoordt, naar het genoegen van het Genootschap, zal de gouden medaille worden toegewezen. Het zal echter vrij staan, het antwoord op een der beide deelen van de voorgestelde vraag in te dienen, in welk geval, den schrijver van zulk een gedeeltelijk antwoord eene zilveren medaille wordt toegezegd, bij aldies, dat antwoord aan het verlangen van het Genootschap voldoet. Indiener J.C. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 252). Conceptprijsvraag 297 De grenzen van Friesland in de middeleeuwen- indien het door mij gestelde in de thans ter perse zijnde verhandeling over Zeeland, bl. 55 - door prof. Visscher van eene overdrevene en belagchelijke meening gehouden - nader toetsing waardig geoordeeld mogt worden. Indiener J.ab Utrecht Dresselhuis (inv.nr. 98, nr. 253). Conceptprijsvraag 298 De geschillen en oorlogen tusschen Holland en Vlaanderen over Zeeland- Een tijdperk van meer dan drie eeuwen, vooraf gaande de Hoeksche en Kabeljaauwsche twisten (over welke door het Genootschap ene bekroonde verhandeling is in het licht gegeven) waar in nog veel donkers is na al het uitgegevene, en dat daarom, mijnes inziens, eene meer gezette oordeelkundige beschouwing verdient. Indiener J. ab Utrecht Dresselhuis (inv.nr. 98, nr. 254). Conceptprijsvraag 299 Eene uit echte liefst onuitgegevene stukken, vervaardigde geschiedenis van de een of andere Zeeuwsche stad. Sommige steden hebben hare geschiedschrijvers gevonden. In andere zijn zelfs merkwaardige archieven ongebruikt gebleven of maar ten deele gebezigd. B.v. Aardenburg, Middelburg enz. Ik waag het den wensch te uiten, dat de door wijlen den hoogleeraar Hamaker opgegevene en bij het vorige programma uitgeschreven, doch onbeantwoord geblevene vraag, nog niet worde ingetrokken;

Archief | 2002 | | pagina 237