238 PRIJSVRAGEN het porto franco te verwezenlijken en uit te breiden. Zoo ja, of dan eenige en welke maatregelen noodig zouden zijn om de instandhouding der binnenlandsche fabrieken en landbouw tegen de concurrentie van vreemden te verzekeren, en het middel niet geheel af te snijden om voordeelige bedingen voor onzen handel en zeevaart in andere landen te maken. Zoo neen, welke nadeelen van zoodanig stelsel bij het bestaan van verbodswetten en hooge regten in andere landen zouden te wachten zijn. Indiener J.A. van der Heim (inv.nr. 99, nr. 4). Conceptprijsvraag 3 09 Een onderzoek naar de voornaamste indijkingen van schorren op de Zeeuwsche stroomen, met aanwijzing zoo veel mogelijk van het begin en den duur van elke bedijking, benevens verdere nasporing van de telkens van 's lands wege daaraan bestede kosten of opofferingen, tot aanmoediging der ondernemers (wijders van de voordeelen uit die verschillende bedijkingen, zoo voor de kas der provincie en van den staat als voor de ingezetenen ontsproten; waarbij verlangd wordt eenige zoo veel mogelijk gestaafde navorsching der winsten welke den ondernemers dier bedijkingen doorgaans zijn ten deel gevallen). Indiener A.E Sifflé (inv.nr. 99, nr. 5). Conceptprijsvraag 310 Is het aan geen twijfel onderhevig dat de Engelsche Hervormde Kerk ten allen tijde haren invloed op de Nederlandsche heeft uitgeoefend: zoo verlangt men in stellige proeven bewezen te zien hoe de gezegde invloed zich inzonderheid heeft geopen baard bij de hervormden in Zeeland; wat daartoe in verschillende tijdperken heeft mede- en tegengewerkt, als ook in hoe verre men reden hebbe om zich over dezen invloed te verblijden of zich deswegens te beklagen? Indiener J. Borsius (inv.nr. 99, nr. 7). Conceptprijsvraag 311 Men verlangt een korte levensbeschrijving van zoodanige inboorlingen en inwoners van Zeeland die, met verschillende bedoelingen naar vreemde landen vertrokken, zich als toen of door wetenschappelijke ontdekkingen of door uitstekende daden hebben beroemd gemaakt;- vervolgens een vergelijkend overzicht van hunne onderscheiden bedrijven, om tenslotte dien ten gevolge elks bijzondere verdiensten overeenkomstig ieders vorming, omstandigheden, leeftijd, karakter en denkwijs zijner eeuw naar billijkheid te bepalen. Indiener J. Borsius (inv.nr. 99, nr. 9). Conceptprijsvraag 312 Een zoo veel mogelijk volledige opgave van Tanchelijns verblijf in Zeeland, van de leer ook aldaar door hem verkondigd en van den invloed dien hij er al of niet mag hebben uitgeoefend; ten einde alzoo na te gaan of hij teregt als een voorbereider der Hervorming in dit gewest zou kunnen worden aangemerkt; dan wel of hij als zoodanig niet verdient vermeld te worden. Indiener J. Borsius (inv.nr. 99, nr. 10).

Archief | 2002 | | pagina 240