PRIJSVRAGEN 243 Conceptprijsvraag 326 Een beknopt verhaal van de in Europa, Asia, Afrika en America te land en ter zee krijgskundige daden. Zoo wel als van de zoo in als buiten het vaderland staatkundige bemoeijingen door de Zeeuwen in of betrekkelijk de dienst van het Nederlandsche gemeenebest in het algemeen of in dat van hun gewest in het bijzonder verrigt, gedurende het bijna 50-jarig tijdsbestek, hetwelk van het sluiten van den vrede van Munster tot op het sluiten van dien van Rijswijk, of van 1648 tot 1697, invalt, met aanwijzing en van den invloed dier daden op den staatkundigen toestand van het vaderland en van derzelven zoo op de welvaart van deszelfs ingezetenen in het algemeen als op die van dit gewest in het bijzonder. Indiener D.M. de Superville (inv.nr. 99, nr. 34). Conceptprijsvraag 327 Eene historisch-politische verhandeling over de wetten en regten, welke van kracht zijn geweest in de verschillende deelen van het tegenwoordige Zeeland, van de vroegste tijden af tot op het einde der Republiek? Indiener J. ab Utrecht Dresselhuis (inv.nr. 99, nr. 37). Conceptprijsvraag 328 Eene historisch-oeconomische verhandeling over het tiend-regt in Zeeland? Indiener J. ab Utrecht Dresselhuis (inv.nr. 99, nr. 38). Conceptprijsvraag 329 Het spreekwoord is algemeen: 'Goed rond, goed Zeeuwsch'. Het Genootschap vraagt: Welke bewijzen zoo voor als tegen de waarheid van dit spreekwoord zijn uit de geschiedenis der Zeeuwen bij te brengen? Indiener F. H. Batenburg (inv.nr. 99, nr. 40). Conceptprijsvraag 330 Het staats- en godsdienstig leven van den beschaafden mensch staan in naauw ver band. Dezelve in overeenstemming te houden of te brengen schijnt aan vele moeije- lijkheden onderworpen. Het Genootschap vraagt: Zijn er bij het groot verschil van staats- en godsdienstig geloof in Nederland algemeene regelen aan te geven, waarbij het staats- en godsdienstig leven in overeenstemming gebragt worden en zich gelijk blijven kunnen? Zoo ja: welke zijn die regelen? Indiener F. H. Batenburg (inv.nr. 99, nr. 42). Conceptprijsvraag 331 Eene verhandeling over de regtspraak bij de Hooge Raad van Mechelen in Zeeland bepaaldelijk strekkende om, uitsluitend met betrekking tot Zeeland, een overzigt te geven over de geschiedenis van gezegd collegie voor wat aangaat zijne instelling, regtsmagt en opheffing, eene opgave te doen van de voornaamste der door hetzelve gewezene sententiën en verder gedane regtsbemoeijingen, en deze op te helderen in verband met de historie en de regtstoestand van het gewest te dier tijde. Indiener A.P. van Deinse (inv.nr. 99, nr. 51).

Archief | 2002 | | pagina 245