P.M. WIBAUT 55 Afbeelding 7. Voorzijde van de zagerij, waar de gezaagde balken naar buiten werden getrans porteerd. Foto Zeeuws Documentatiecentrum. en over socialisme en coöperatie. Hij was voorts in 1895 betrokken bij een poging tot oprichting van een arbeidsraad in Middelburg, een gezamenlijk initiatief van enkele vooruitstrevende heren en de Middelburgsche Bestuurdersbond. Dit plan stuitte echter op verzet van de schilderspatroons en de aannemers. De arbeidsraad kwam daarom niet tot stand.134 Alle activiteiten die Wibaut ontplooide, zowel buiten de houthandel als daarbinnen, stonden in het licht van dat ene hogere doel voor de toekomst: de sociaal-democratie. Elke keer opnieuw maakte hij in het zakenleven de afweging of een bepaalde hande ling aanvaardbaar was in relatie tot zijn opvattingen. We zagen dat bijvoorbeeld in zijn stellingname met betrekking tot de aansluiting van houthandel Alberts bij de Centrale Risico Bank en in de conta meta-afspraken met andere houthandelaren. Zo plooide hij zijn ondernemerschap in een acceptabele vorm, hetgeen zelfs leidde tot verrassende successen voor de houthandel zelf. Welke gevolgen hadden Wibauts openlijke stellingname inzake maatschappelijke kwesties en publiekelijk geuite socialistische overtuigingen voor de houthandel Alberts? Er zijn momenten geweest dat ze de houthandel dreigden te schaden of daadwerkelijk hebben geschaad. Mede om dat te voorkomen had Wibaut de ge woonte om zich in het buitenland door handelspartners met de naam van de firma te laten aanspreken: Alberts. Dat deed hij lang niet altijd, maar het kwam voor dat mensen hem alleen onder de naam Alberts kenden. Moeilijkheden als gevolg van zijn maatschappelijke activiteiten ontstonden toen zijn naamsbekendheid onder het publiek groter werd. In 1893 deed Wibaut een oproep tot protest tegen de strenge

Archief | 2002 | | pagina 57