104 JAARVERSLAGEN 2002 mers van Nehalennia, het bulletin van de werkgroep en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, verschenen viermaal. De heer ir. J. A. Trimpe Burger ver liet dit jaar de redactie van Nehalennia. De werkgroep is de heer Trimpe Burger veel dank verschuldigd voor zijn inzet en betrokkenheid bij de WHA in het alge meen en Nehalennia in het bijzonder. Op voorstel van de redactie werd de heer Trimpe Burger benoemd tot ere-redactielid van Nehalennia. De jaarlijkse excursie voor de leden van de werkgroep en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek zou plaatsvinden op zaterdag 25 mei. Speciaal in het kader van het VOC-jaar was een bijzondere en aantrekkelijke excursie georganiseerd naar Rotterdam, waar eertijds een der kamers van de VOC was gevestigd. Het pro gramma bevatte onder meer een bezoek aan het Maritiem Museum, een rondvaart met een antieke salonboot en een wandeling door Schiedam. Helaas moest deze excursie, die met zeer veel zorg was voorbereid, wegens gebrek aan voldoende deel nemers worden afgelast. De 16e Historische Studiedag vond plaats op 1 novem ber in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis en was gewijd aan het thema 'Zeeland en de VOC'. Sprekers waren de heer drs. I.J. van Loo, werkzaam bij het Zeeuws Archief te Middelburg, over 'Kapers, kooplieden en contractanten': hoe de Zeeuwen veranderden van de grootste tegenstanders van de oprichting van de VOC in de grootste voorstanders ervan; de heer dr. J. Gawronski, werkzaam bij de afdeling Archeologie, Bureau Monumenten en Archeologie te Amsterdam, over 'Schepen op de helling: de Amsterdamse VOC-werf op Oostenburg'; de bouw van schepen op de VOC-werf in Amsterdam, waar tussen 1660 tot de opheffing in 1795 meer dan vijfhonderd schepen werden gebouwd, archeologische opgravin gen in de afgelopen drie jaar hebben vele overblijfselen aan het licht gebracht die nieuw inzicht verschaffen over de inrichting van de werf en de werkwijze van de VOC; de heer dr. K. Zandvliet, hoofd van de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum te Amsterdam, over 'Cartografie in dienst van de Compagnie': om snel en veilig oceanen over te steken, riviermondingen binnen te varen of geïsoleerde eilanden aan te doen kon de VOC niet zonder goed opgelei de stuurlieden die waren uitgerust met instrumenten en zeekaarten. Ook voor vesting- en stedenbouw of het beheer van gebieden waren kaarten en tekeningen noodzakelijk; de heer drs. R.L. Koops, directeur van het Zeeuws Archief te Middelburg, de heer dr. J. Parmentier, Vakgroep Nieuwe Geschiedenis Rijksuniversiteit te Gent en de heer drs. A.J.M. van Velzen, medewerker Nationaal Archief te Den Haag, over 'Uitgevaren voor de kamers': een landelijk project '700.000 mensen overzee', waarvoor alle scheepssoldijboeken van de VOC worden gedigitaliseerd. Over een aantal jaren kan in een database gezocht worden naar alle zeelieden die vanuit heel Nederland en ver daarbuiten bij de VOC aanmonster den. De 16e Historische Studiedag werd georganiseerd in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en trok ruim 140 deelnemers. Werkgroep Geologie Het aantal leden van de Werkgroep Geologie nam in 2002 af van 107 naar 104 (94 personen en 10 aangesloten instellingen). Twee nieuwe donateurs meldden zich aan, drie zegden hun lidmaatschap op. Daarnaast werden dit jaar twee lid maatschappen beëindigd wegens overlijden. Op de algemene ledenvergadering in januari werd de heer F.J.J.M. Mous herkozen als penningmeester. Bestuurslid de

Archief | 2003 | | pagina 106