JAARVERSLAGEN 2002 111 Genootschap zowel in het Zeeuws als in nationaal perspectief bezien. Het uit de achttiende en begin van de negentiende eeuw daterende deel van de verzamelin gen behoort tot de oudste van Nederland en is in cultuurhistorisch opzicht bui tengewoon waardevol. Het hoofd van de Inspectie Cultuurbezit, mevrouw Van Rappard, benadrukte dan ook enerzijds de grote cultuurhistorische waarde van de collectie en anderzijds de beheerstechnische problemen van de omvangrijke en veelzijdige verzameling. Gedurende de zomer was in het Zeeuws Museum de ten toonstelling 'Het verdwenen museum; natuurhistorische verzamelingen 1750- 1850' te zien. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door het Teylers Museum te Haarlem, naar aanleiding van het 250-jarig bestaan van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen (de Hollandse tegenhanger van het Zeeuws Genootschap). Veel voorwerpen uit de Genootschapscollectie waren voor deze tentoonstelling uitgeleend, hetgeen het belang van de oudste verzameling van het Zeeuws Genootschap nog eens onderstreepte. Aan het Maritiem Muzeeum te Vlissingen, dat in september haar deuren officieel opende, werd gezien de voort durende sluiting van het Zeeuws Museum een groot aantal voorwerpen uitge leend. Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen De conservator, mevrouw drs. C.E. Heyning, bericht als volgt: Ook dit jaar was de collectie door de sluiting van het Zeeuws Museum niet voor publiek toegankelijk. Vermoedelijk zal dit pas in 2005 weer het geval zijn. Bij het opstellen van plannen voor de nieuwe inrichting van het museum zijn diverse con servatoren van het Genootschap betrokken. Een aantal voorwerpen die sinds de achttiende eeuw in het bezit van het Genootschap zijn, werd aan het Teylers Museum te Haarlem uitgeleend voor de tentoonstelling 'Het verdwenen museum', die gedurende de zomermaanden tevens in het Zeeuws Museum te zien was. Het op perkament geschilderde 'Gezicht op Taiwan' werd aan het National Palace Museum aldaar ten behoeve van een grote tentoonstelling over de opkomst van Formosa in bruikleen gegeven. Een groot aantal objecten, waaronder het hemd van Michiel de Ruyter en de zilveren degen die jhr. De Virieu halverwege de zeventiende eeuw van de Staten van Zeeland ontving, werd voor langere tijd uit geleend aan het Maritiem Muzeeum in Vlissingen. Twee schilderijen van W.J. Schütz werden ten behoeve van een kortlopende tentoonstelling aan dit museum uitgeleend. Tijdens de werkzaamheden in de voor publiek opengestelde schoon- maakstraat in het Zeeuws Museum waren tevens genootschapseigendommen te bezichtigen. Een aantal objecten kreeg een nieuwe standplaats. Het schilderij 'De Munnikenhof' van W. Schellinks werd overgebracht naar de studiezaal van het Zeeuws Archief, waar het bijzonder goed tot zijn recht komt; twee dertiende- eeuwse grafkisten en een grafdeksel, die tot september 2002 in de Grote Kerk te Veere waren opgesteld, werden in verband met de nieuwe functie van de kerk over gebracht naar de Grote Kerk in Brouwershaven. Beide grafkisten, die oorspronke lijk uit Ellemeet komen, zijn hiermee op Schouwse bodem teruggekeerd. De Stichting Renesse subsidieerde de verhuiskosten. De gedenkstenen die zich even eens in Veere bevonden, zijn overgebracht naar het depot van het Zeeuws Museum. De rieten poppen, die eertijds gebruikt werden in de streekdrachtenop- stelling in het Zeeuws Museum, bleken overbodig en zijn in bruikleen afgestaan

Archief | 2003 | | pagina 113