182 JAARVERSLAGEN 2005 nigd en geconserveerd. De collectie werd dit jaar verder uitgebreid met een twee tal schenkingen. Van Freddy van Nieulande werd een linkeronderkaak (anterieure deel) van een vinvis (aff. Balaenoptera boreal ina/physalis?), afkomstig uit de bouw put van het Delwaidedok ('4*" havendok') in Kallo (België) ontvangen. Hoewel niet uit Zeeland afkomstig, kunnen dergelijke fragmenten dienen als vergelij kingsmateriaal bij het determineren en dateren van de stukken uit de oude collec tie en de vondsten van de bottenvistochten. Het is in situ gevonden in de Zanden van Kattendijk (Onder-Plioceen). Verder behoorden tot deze schenking, ook uit Kallo, een fragment van een squamosum van een vinvis, twee tanden van een Physeteridae (potvis) en een perioticum van een Balaenoptera sp. (vinvis). En tot slot schonk Van Nieulande een vrij volledige, zeer mooie subfossiele schedel van een Tursiops truncatus, die hij destijds (tussen 1970 en 1980) vond tijdens het herstel van een pomp van een zandzuiger op de scheepswerf'De Schelde'. Dit stuk werd opgezogen voor de Braakman, op de mosselbanken. Door de conservator zelf werd een vijftigtal kleine vondsten toegevoegd, in 2005 gevonden van het strand van Nieuwvliet, te weten bullae en periotica van dol- fijnachtigen, bullae en periotica van walvisachtigen, haaientanden, vissenbeentjes en enkele huidplaatjes van een fossiele lederschildpad (Psephophorus sp.). In 2006 zullen de oude vondsten van Zeeuwse oorsprong volgen. Het betreft hier allemaal kleinere stukken, die een goede en noodzakelijke aanvulling vormen op de grote re vondsten van de bottenvistochten. Natuurhistorische voorwerpenonderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Dit jaar is er voortvarend gewerkt aan de registratie van de mollusken welke de vorige jaren werden verworven. Aan de collectie zijn toegevoegd: van de collectie A. Husson 227 items; van de collectie H. Warren 214 items; via Klaas Post, opge vist in de Wielingen 15 soorten; via P. Moerdijk 1 exemplaar van de nieuwe kok kelsoort, Acanthocardia sliggersi; via H. Raad een inwendige schelp van de dwerg- pijlinktvis Allotheutis subulata. Verder nog schenkingen van M. Bosselaers (94), H. de Jong (28) en van de conservator zelf (59) waaronder een uniek exemplaar van Atractodon elegans uit de Westerschelde. Tevens het Leg. J. Buise (1965) 33 items, Leg. W. Verbarg (1968) en Leg. H. Gunst (ex coll. Brakman) (1950) 75 items. De bottenvistocht van 9 juli 2005 leverde 18 schelpensoorten op. Daarnaast kwam er tijdens de vistocht een versteende krab naar boven, waarbij de pootindrukken en het smalle driehoekige buikschild van het achterlijf nog her kenbaar aanwezig waren, waaruit blijkt dat het om een mannelijk exemplaar gaat. Natuurhistorische voorwerpenonderafdeling mineralen en gesteenten De conservator E.C. Westland bericht als volgt: Het beantwoorden van de vraag 'noem de top tien uit de verzameling', in het kader van het WBC-onderzoek, was niet zo eenvoudig. Bij de verzameling gesteenten en mineralen is vooral de historische achtergrond van belang; wanneer, waarom en door wie werd verzameld. Daarover was zo goed als niets bekend. Er was in 2004 al verband gebleken tussen de 788 nummers tellende 'Lijst der Mineraliën' van A.A. Fokker (waarin alle tot 1844 verzamelde mineralen zijn geor dend) en de 'Lijst der geschenken' van Lafont. Het jaar 2005 stond helemaal in

Archief | 2006 | | pagina 184